Komunikaty KOD-u Wielkopolska, najnowsze u góry23 maja 2018, 20:22 W czwartek, 24 maja jak zwykle kawiarenka

Przypominam, że jutrzejsza "Kawiarenka" odbędzie się w Empiku, jak zwykle w czwartki ,o godzinie 18, na poziomie poniżej księgarni, w kawiarence -zapraszamy :)

Proponowane tematy:

1. Sekcja Postulaty, czy Kawiarenka ?
2. Czy są nam potrzebna sekcje?
3. Wybory w GL Poznań.

Pozdrawiam

Jolanta Wesołowska

Komitet Obrony Demokracji

Region Wielkopolska

biuro.wlkp@ruchkod.pl

tel+48 797 207 200


22 maja 2018, 22:27 Komunikat Zarządu Głównego KOD

W imieniu zarządu chciałabym poinformować, że po wielu dyskusjach postanowiliśmy przychylić się do prośby członków stowarzyszenia i kolejne walne zwołać w formie walnego członków.

Przedyskutowaliśmy wszystkie “za” i “przeciw”.

Wśród delegatów w wielu regionach mamy osoby od dawna nieaktywne. Z informacji z kilku regionów wiemy też, że niektórych swoich delegatów od wyborów ani nie widzieli, ani nie słyszeli.

Za to w wielu regionach członkowie są bardzo aktywni i to na ich barkach spoczywa często ciężar wszystkich działań i akcji. Dlatego chcielibyśmy dać tym osobom możliwość aktywnego uczestniczenia w spotkaniu, na którym naszym głównym celem jest przedyskutowanie i podjęcie dyskusji o losach Kodu i przyszłości naszego stowarzyszenia. Stąd nasza decyzja. 

Pozwala ona na aktywne uczestnictwo w ważnych dla Kodu decyzjach zarówno delegatom, jak i członkom.  Jedynie poszerzamy zbiór osób, które z takiego prawa mogą skorzystać. 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że będzie to przedsięwzięcie trudniejsze w realizacji i wymagające od nas większego zaangażowania organizacyjnego.

Liczymy przy tym na waszą pomoc i zaangażowanie.

Kończymy w tym tygodniu ustalenia dotyczące przygotowania odpowiedniej sali, w której będzie możliwość zorganizowania również dyskusji w tzw. podgrupach. Szukaliśmy takiej sali w dwóch najlepiej skomunikowanych miastach, tj, Warszawie i Poznaniu. Udało się taką znaleźć w Warszawie na dogodnych warunkach finansowych.

Po dyskusji dotyczącej terminów, która odbyła się na grupie dla delegatów przychylamy się do zmiany terminu z 15 czerwca na ostatni weekend, czyli 30 czerwca. Zjazd planujemy dwudniowy. Czyli sobota 30 czerwca i niedziela 1 lipca.

W najbliższych dniach podamy szczegółowe informacje dotyczące miejsca, godziny i agendy.  Koszty przejazdu i noclegów pozostają po stronie członków stowarzyszenia. Jesteśmy w trakcie szukania noclegów w przystępnych dla wszystkich cenach. Tą informację również przekażemy do zarządów regionalnych. Po podpisaniu umowy najmu sali podejmiemy stosowną uchwałę, która zostanie przesłana do Państwa drogą mailową, oraz zamieszczona na tej grupie, a także na grupach regionalnych.

Bardzo liczymy na Wasze wsparcie i pomoc. Wszystkie osoby, które chciałyby zaangażować się w organizację prosimy o kontakt mailowy z zarządem :)

Do zobaczenia 30 czerwca.

Magda Filiks w imieniu ZG KOD


Przerwa w publikowaniu komunikatów - przepraszam


22 marca 2018, 1:28 #CzarnyPiątek - 23.03

W piątek, 23.03, organizatorki Czarnego Piątku zapraszają przede wszystkim do Warszawy. Zbiórka pod Sejmem o 16:00, potem planowany jest przemarsz na Nowogrodzką.

Wydarzenie na fb:
https://www.facebook.com/events/197600607498924/

Z Poznania organizowany jest transport autokarem. Kontakt:
Ewa Maria Zaradna, mail: moskpoznan@gmail.com

Wszyscy, którzy nie będą mogli pojechać do Warszawy, spotykają się w Poznaniu na pl. Mickiewicza o godz. 16:00.

Wydarzenie fb:
https://www.facebook.com/events/1527310854033568/

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


21 marca 2018, 23:16 Kawiarenka KOD w czwartek, 22.03

Zapraszamy na Kawiarenkę KOD w czwartek, 22.03, o godz. 18:00, w EMPiKu, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu. Tematy Kawiarenki:

1. "Czarny piątek" - zaostrzenie ustawy aborcyjnej
2. Europa śpiewa " Odę do radości"
3. Rok pracy ZR - ocena

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska biuro.wlkp@ruchkod.pl tel.: +48 797 207 200


19 marca 2018, 21:04 25 marca cała Polska śpiewa "Odę do radości"

25 marca – w rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich – przez cały kontynent przejdą marsze poparcia dla idei zjednoczonej Europy. My na placach naszych miast zaśpiewamy Odę do radości – Hymn Unii Europejskiej.

W ten sposób pragniemy połączyć się ze wszystkimi miastami Polski i Europy. Mamy nadzieję, że nikogo z Was nie zabraknie.

POLSKA DLA EUROPY – BUDUJMY MOSTY, NIE MURY! POLAND FOR EUROPE – LET’S BUILD BRIDGES NOT WALLS!

Jesteśmy silną Polską i chcemy budować silną Unię Europejską. ..

- Ubieramy się na niebiesko,

- Przynosimy flagi unijne, polskie, swoich organizacji

- Wszystkie wydarzenia odbywają się równocześnie.

- Nagrywajcie i wysyłajcie Wasze nagrania do nas

- dodając hasztag #UniaWartosci, #JaZostaje, #PolandforEurope, #PolskadlaEuropy #MarchforEurope

Koniecznie zapraszamy znajomych , do wydarzenia abyśmy mogli się policzyć! Musimy stanąć razem, by pokazać, że chcemy być członkami Wspólnoty. Musimy pokazać że słowa przez polityków nie są wypowiadane w naszym imieniu. Dlatego spotykamy się 25 marca … by pokazać, że "Silna Polska to silna Unia, a silna Unia to jeszcze silniejsza Polska."

Promujemy wydarzenie swoim zdjęciem z kartką z napisem: 25.03 godz 12:00 Cała Polska śpiewa „ODĘ DO RADOŚCI” 


14 marca 2018, 22:50 Wykład LUD 21.03 - prof. P. Śliwiński "Jaka Polska? Odpowiedzi literatury"

Latający Uniwersytet Demokracji zaprasza na wykład otwarty

prof. zw. dra hab. Piotra Śliwińskiego 

„Jaka Polska? Odpowiedzi literatury”,

który odbędzie się w środę, 21 marca 2018 r., o godz. 18:00, w sali konferencyjnej na poziomie A biurowca Delta, przy ul. Towarowej 35 w Poznaniu.

 

W trakcie wykładu prof. Śliwiński przedstawi obraz Polski i polskości w literaturze współczesnej.

 

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2044362899172976/.

 

Polska jako bohaterka literatury bywa heroiną, często jednak jest również widmem, kłamstwem, złudzeniem, pretensją. Co najmniej od romantyzmu toczy się literacka walka o pogłębienie polskości; idealizacji sprzeciwia się krytycyzm, rachunkom chwały - rachunki sumienia. W XX wieku wizja ojczyzny bohaterów rywalizuje z obrazem ojczyzny na co dzień.

Polska od sacrum do profanum: Tuwima, Gombrowicza, Miłosza, Herberta, Brandysa, Kisielewskiego, Konwickiego, Rymkiewicza, Polkowskiego, Świetlickiego.

 

Prof. zw. dr hab. Piotr Śliwiński to historyk i krytyk literatury, kierownik Zakładu Poetyki i Krytyki Literackiej UAM, jeden z najwybitniejszych znawców polskiej poezji współczesnej.

Jest uczestnikiem życia literackiego, współpracownikiem czasopism, popularyzatorem czytelnictwa, jurorem (m. in. nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, przewodniczący kapituły Nagrody Literackiej Gdynia). Prof. Śliwiński jest także inicjatorem i przewodniczącym kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej oraz kuratorem międzynarodowego festiwalu Poznań Poetów.

Prof. Śliwiński to autor i współautor wielu książek, m. in. „Tadeusz Dołęga-Mostowicz” (1994), „Kontrapunkt. Rozmowy o książkach” (199, razem w P. Czaplińskim), „Literatura polska 1976 – 1998. Przewodnik po prozie i poezji” (1999, razem z P. Czaplińskim), „Poezja polska po 1968 r.” (2000, razem z A. Legeżyńską), „Przygody z wolnością. Uwagi o poezji współczesnej” (2002), „Poetyckie awangardy: awangarda przedwojenna” (2004; wstęp i antologia), „Literatura polska XX wieku” (2005, razem z B. Kaniewską, A. Legeżyńską), „Świat na brudno. Szkice o poezji i krytyce” (2007). Jest redaktorem kilku tomów zbiorowych, m. in. „Czytanie Herberta” (1994, razem z E. Wiegandt i P. Czaplińskim), „Nuda w kulturze’ (1999, razem z P. Czaplińskim), „Miłobędzka wielokrotnie” (2008), „Słowa? Tchnienia? O poezji Ryszarda Krynickiego” (2009), „Wyrazy życia. Szkice o poezji Piotra Sommera” (2010), „Wiersze na głos. Szkice o twórczości Andrzeja Sosnowskiego” (2010), „Mistrz świata. Szkice o twórczości Marcina Świetlickiego” (2011), „Nowe dwudziestolecie. Szkice o wartościach i poetykach prozy i poezji lat 1989-2009” (2011). Jego najnowsze książki to "Horror poeticus" 2012 i "Po całości" (razem z K. Hoffmannem i M. Jaworskim, 2016).

Prof. Śliwiński to wieloletni redaktor „Polonistyki” oraz „Poznańskich Studiów Polonistycznych”. Stypendysta International Writing Program (USA , 2000). Laureat Nagrody im. Kazimierza Wyki (2008).

Współtwórca i opiekun studenckiego czasopisma „Pro Arte”, założyciel i pierwszy kierownik specjalizacji artystycznoliterackiej.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Latający Uniwersytet Demokracji

Komitet Obrony Demokracji Wielkopolska


7 marca 2018, 16:45 Manifestacja w piątek, 9.03

Mijają już 2 lata od chwili, gdy premier Szydło odmówiła wydrukowania wyroku TK. Spotykamy się na proteście "Premierze, drukuj wyrok!" w tę smutną rocznicę. W najbliższy piątek, 9 marca 2018r., o godz. 16:00, na ul. Półwiejskiej, przy Starym Marychu w Poznaniu.

Wydarzenie fb: https://www.facebook.com/events/155373188461575/

W wyroku z dnia 9 marca 2016 roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z Konstytucją RP ustawę z dnia 22 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - ustawę, która została uchwalona przez posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości, a następnie podpisana przez Prezydenta RP.

Zgodnie z art. 190 ust. 2 Konstytucji RP orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu opublikowaniu.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 roku od dwóch lat nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw przez premiera rządu Prawa i Sprawiedliwości. Od dwóch lat trwa bezprawne łamanie przepisów Konstytucji RP rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Rząd, który w sposób jawny i uporczywy narusza podstawowe przepisy Konstytucji RP stanowi realne zagrożenie dla praw i wolności wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Stanowi zagrożenie dla nas wszystkich.

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


2 marca 2018, 20:12 Zapraszamy na seans filmu "Dworzec Gdański"

W związku z Obchodami 50-tej Rocznicy Marca’68 

Komitet Obrony Demokracji Wielkopolska zaprasza na 

seans filmu „Dworzec Gdański” 

i spotkanie z jego reżyserką, Marią Zarz-Koczanowicz 

oraz przedstawicielem Pokolenia’68, Lechem Raczakiem.

Spotkanie poprowadzi prof. Krzysztof Podemski.

Seans filmu i dyskusja po nim odbędą się 

w środę, 7 marca 2018 r., o godz. 18:00, 

w Domu Tramwajarza (dawne kino „Amarant”) przy ul. Słowackiego 19/21 w Poznaniu.

„Dworzec Gdański” to film dokumentalny z 2007 r., w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, na podstawie scenariusza i wywiadów przeprowadzonych przez Teresę Torańską.

W latach 1968-69 władze PRL zmusiły do opuszczenia kraju około 15.000 osób pochodzenia żydowskiego. Dla większości z nich warszawski Dworzec Gdański, z którego odchodziły pociągi do Wiednia (zwykle pierwszego przystanku na ich emigracyjnym szlaku) stał się symbolem wygnania i upokorzenia. „Marcowi emigranci” spotykają się co kilka lat w izraelskim kurorcie Aszkelon. Wszyscy mówią po polsku bez śladu obcego akcentu, wszyscy kultywują polskie zwyczaje. Teresa Torańska rozmawia z kilkoma spośród rozsianych po świecie emigrantów. Różne miasta, wykształcenie, środowiska, życiorysy; kiedyś - sprowadzeni do wspólnego mianownika „wrogów Polski Ludowej". Ich opowieści towarzyszą odnalezione filmy i fotografie.

Maria Zmarz-Koczanowicz to autorka kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, spektakli Teatru TV, laureatka wielu nagród. Ukończyła malarstwo na ASP we Wrocławiu oraz reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Rozgłos przyniósł jej dokument "Jestem mężczyzną" (1986) oraz obsypany nagrodami "Urząd" (1986). Przez lata tworzyła filmowe portrety wielu znanych Polaków, m.in. Leszka Kołakowskiego, Czesława Miłosza i Jerzego Grotowskiego. Głośne były jej dokumenty "Dworzec Gdański" (2007) oraz biograficzna "Wiera Gran" (2011). Wykłada na wydziale reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W latach 2008-2016 prodziekan Wydziału Reżyserii (culture.pl/pl/tworca/maria-zmarz-koczanowicz).

Lech Raczak – urodzony w 1946. Reżyser, dramaturg, autor scenariuszy teatralnych, teatrolog. Współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia (1964), w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych kierownik artystyczny i reżyser wszystkich przedstawień tego zespołu. W latach 1995-98 dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, od 1993 do 2012 był też dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Malta” w Poznaniu; od 2003 jest wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Współpracował jako reżyser z niezależnymi zespołami w Polsce (Sekta, Asocjacja 2006, przedstawienia dla Centrum Kultury Zamek i Festiwalu Malta) i we Włoszech (Basho w Modenie, Arca w Katanii, Aenigma w Urbino, Uqbar w Weronie). Reżyseruje w teatrach dramatycznych (Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr Studio w Warszawie, Teatr Miniatura w Gdańsku, Wrocławski Teatr Współczesny, Teatr Nowy w Łodzi i Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, z którym jest aktualnie najbliżej związany). Łącznie wyreżyserował prawie 70 przedstawień, jest autorem scenariuszy większości z nich. Kilka przedstawień L. Raczaka zostało zarejestrowanych dla telewizji. Teksty teatrologiczne publikowane były w Polsce, USA, we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W roku 2012 ukazała się trzytomowa edycja „Pism teatralnych” (http://www.orbistertius.pl/lech-raczak/).

Serdecznie zapraszamy!

Komitet Obrony Demokracji Wielkopolska


28 lutego 2018, 21:49 Kawiarenka KOD w czwartek, 1 marca

Zapraszamy na Kawiarenkę KOD, która odbędzie się w czwartek, 1.03, ale wyjątkowo nieco później, bo o godz. 18:20. 

EMPiK, ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.
Tematy Kawiarenki:
1. Obywatelska Kontrola Wyborów.
2. Akcje w marcu.
3. Nadzwyczajne Walne Zebranie Wlkp. 
Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska biuro.wlkp@ruchkod.pl tel.: +48 797 207 200


22 lutego 2018, 0:25 Kawiarenka KOD w czwartek, 22.02

Na Kawiarence KOD w czwartek, 22.02 będą poruszane następujące tematy:
1. Gość Robert Ciesielski - bieżąca informacja z prac Zarządu Głównego.
2. Relacja z otwartego zebrania Zarządu Regionu.
3. Najbliższe wydarzenia w Regionie Wielkopolskim.
4. Powołanie Grupy Lokalnej Poznań. 

Spotykamy się tradycyjnie o 18:00, w EMPiKu, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska biuro.wlkp@ruchkod.pl tel.: +48 797 207 200


18 lutego 2018, 18:38 26 lutego: wykład LUD - Michał Buchowski

W ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji

w poniedziałek, 26 lutego 2018 r., odbędzie się w Poznaniu wykład otwarty

prof. dra hab. Michała Buchowskiego 

"Zwrot ksenofobiczny": przyczyny, przebieg i skutki.

 Na wykładzie zostaną poruszone tak aktualne obecnie kwestie związane ze wzrostem nastrojów i zachowań ksenofobicznych oraz rozwojem migranto- i islamofobii w społeczeństwie polskim.

Jak pokazywały badania, jeszcze w 2012 roku w całej Unii Europejskiej obywatele Polski byli najbardziej pozytywnie nastawieni do uchodźców, ponieważ aż 2/3 było za ich przyjmowaniem; pod koniec 2017 roku już 3/4 było zdecydowanie przeciw. Co spowodowało taką reorientację i wzrost nastrojów ksenofobicznych, zwłaszcza islamofobii i antysemityzmu? To wynik splotu przyczyn, które wyjaśnić można w terminach i kulturowo-historycznych, i społeczno-ekonomicznych, i politycznych.

Prof. dr hab. Michał Buchowski to antropolog kultury, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, kierownik Katedry Porównawczych Studiów Środkowoeuropejskich, Uniwersytetu Europejskiego Viadrina (Frankfurt/Oder), prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Antropologów Społecznych (European Association of Social Anthropology) w latach 2009-2010, prezes Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego od roku 2005, wiceprzewodniczący Światowej Rady Towarzystw Antropologicznych (World Council of Anthropological Associations).

Specjalizuje się w teoretycznej i metodologicznej analizie teorii antropologicznych, szczególnie tych dotyczących sposobów myślenia i systemów wierzeniowych. Prowadzi studia antropologiczne nad przeobrażeniami społecznymi i kulturowymi zachodzącymi we współczesnej Polsce i Europie Środkowej. Ich integralną część stanowi analiza tzw. transformacji społeczno-ustrojowej po 1989 roku. Zajmuje go problematyka europejska, zwłaszcza zjawiska społeczne i kulturowe konsekwencje funkcjonowania Polski w ramach wspólnoty. Dotyczy to w szczególności migracji, uchodźstwa, tożsamości i stereotypów pojawiających się w tych kontekstach.

Wykład odbędzie się o godzinie 18-tej, w sali konferencyjnej na poziomie A biurowca Delta, przy ul. Towarowej 35 w Poznaniu.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/167293250583298/

Stałych bywalców wykładów Latającego Uniwersytetu Demokracji informujemy, że wykład prof. Buchowskiego to wykład LUD-u, który był pierwotnie zapowiadany na 21.02, ale okazało się, że zmuszeni byliśmy przenieść go na poniedziałek, 26.02, z przyczyn od nas niezależnych. Za co bardzo przepraszamy!

Serdecznie zapraszamy!

Latający Uniwersytet Demokracji

Komitet Obrony Demokracji Wielkopolska


31 stycznia 2018, 21:28 Kawiarenka KOD w czwartek, 1.02

Zapraszamy na cotygodniowe spotkanie Kawiarenki KOD.

Tematy Kawiarenki:
1. Robal-tour Wlkp.
2. Ustalenia dot. imprezy integracyjnej.
3. 12 miesięcy Zarządu Regionu.

Czwartek, 1.02, 18:00, EMPiK, ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Pozdrawiam
 Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


20 stycznia 2018, 23:32 Kawiarenka KOD w czwartek, 25.01

Zapraszamy na Kawiarenkę KOD, która odbędzie się w czwartek, 25.01., o godz. 18:00, jak zwykle w EMPiKu, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Tematy Kawiarenki:

 1. Gąsienica Tour
 2. Reanimacja grupy lokalnej Poznań Miasto
 3. Jednoczenie czy dzielenie partii opozycyjnych

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


20 stycznia 2018, 23:32 Akcja Gąsienice Tour w Wielkopolsce

Drodzy członkowie i sympatycy zapraszamy do uczestnictwa w Gąsienice Tour , akcja zapraszająca wszystkich obywateli na wybory , bo tylko przy urnach oddając swój głos, może spowodować iż populiści odejdą od władzy . 

Gąsienice były już w Koninie, dziś sa w Kaliszu i tak do 31 stycznia będą jeździć po całej wlkp .  Przedstawiam wstępny scenariusz w których miastach i w jakie dni możecie się z nimi spotkać . Na bieżąco będziemy uzupełniać o wydarzenia . 

UWAGA, UWAGA 

 • 20 styczeń Konin, - ivent z pikietą
 • 21 styczeń Kalisz ,- ivent z pikieta 
  https://www.facebook.com/events/767844116733727/?ti=icl
 • 22 styczeń Ostrów , Pleszew , Jarocin ) - przejazd
 • 23 styczeń Leszno ivent Rynek 
  https://www.facebook.com/events/536714516697332/?ti=icl 
  I przejazd po Lesznie 
 • 24 styczeń miejscowości ościenne , Kościan, Śmigiel, Święciochowa, Osieczna, i inne przejazd
 • 25 styczeń Stęszew, Puszczykowo Luboń - przejazd ?
 • 25-29 Poznań i inne ościenne miasta , ivent czy przejazd myślę że i to i to 
 • 29 Szamotuły Oborniki przejazd 
 • 29 styczeń Czarnków - ivent - Plac Wolności, Trzcianka przejazd 
 • 30 styczeń Wyrzysk, 
 • 31 styczeń Piła - Iventy czy przejazd ?
 • 31 z Piły oddajemy do Gorzowa 

Koordynatorki na wielkopolskie : 
Izabela Milewska, Adriana Machowiak udzielają wszelkich informacji .

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


17 stycznia 2018, 4:06 Komunikat Sławomira Majdańskiego

Miniony tydzień w sejmie zaskoczył nas wydarzeniami, w wyniku których wszyscy mieliśmy ochotę wyjść na ulice i zaprotestować już nie tylko przeciwko kolacji rządzącej, ale także przeciwko co najmniej niefrasobliwej opozycji.

Obecny tydzień stwarza nam wiele możliwości ku temu, i do tego właśnie serdecznie zapraszam.

Już DZIŚ o godzinie 18.00 spotykamy się wszyscy na placu Wolności w Poznaniu, aby wraz z organizatorkami wydarzenia bronić praw kobiet do decydowania o sobie.
Akcja z naszej strony ma charakter pełnego wsparcie, niezdecydowanych jeszcze raz zapraszam do włożenia kamizelek Służby Porządkowej oraz Służby Medycznej.

Oto link z wydarzeniem w Poznaniu: https://web.facebook.com/events/387393048376697/

Podobne protesty odbywają się także w kolejnych naszych miejscowościach, gdzie niezawodne kobiety protestują w obronie naszych praw.

Leszno:
https://web.facebook.com/events/840579166114503/
Piła:
https://web.facebook.com/events/354700208273832/

W czwartek zamiast tradycyjnej kawiarenki, zapraszam serdecznie na spotkanie, które odbędzie się w Poznaniu o godz. 18.00 w Sali przy ul. Szyperskiej 14.
Jest to spotkanie organizowane przez Obywateli RP. Zakładam, że będzie ono początkiem ciekawej współpracy pomiędzy naszymi ruchami w regionie. Warto się tam pojawić i posłuchać, a zakładam, że i możliwość ciekawej dyskusji także będzie.
W końcu jeżeli nie połączymy wszyscy sił, to nie wygramy z coraz bardziej panoszącą się w naszym kraju dyktaturą.
Oto link do wydarzenia:
https://web.facebook.com/events/211487139421509/

W niedzielę o godz. 13.00 w Poznaniu, Pile, Lesznie oraz Kaliszu (czekamy na kolejne miasta) odbędzie się protest Skradziona Sprawiedliwość.

Wspólnie z ponad czterdziestoma miastami w kraju oraz kilkoma m.in. na Węgrzech, w Austrii czy Niemczech wychodzimy na ulice dokładnie o godz. 13.00 i z czarnymi przepaskami (weźcie je ze sobą) na ustach oraz oczach protestujemy w milczeniu czyli w sposób najbardziej chyba wyrazisty.
Oto link do wydarzenia w Poznaniu, godz. 13.00 przy Starym Marychu:
https://web.facebook.com/events/137853777010150/
Leszno, godz. 13.00 na Rynku:
https://web.facebook.com/events/1437861346311876/
Piła, godz. 13.00, Plac Staszica:
https://web.facebook.com/events/571771779869985/

Link do wydarzenia ogólnopolskiego Manifest Europejski:
https://web.facebook.com/events/354700208273832/

Ja w dniach 20-21 stycznia przebywam w Krakowie na zjeździe Rady Regionów, a więc w wydarzeniu Skradziona Sprawiedliwość wezmę udział w Krakowie na Rynku Głównym.

Już niedługo grupa prowadzona przez Marka Krajewskiego tworząca ulotki i materiały mające nawiązać polemikę z tymi, których dotąd nie udało nam się przekonać, zakończy swoją pracę. Jej efektem będą materiały, w które każdy z nas będzie mógł się uzbroić i ruszyć z przesłaniem do tych ludzi, którzy nadal popierają PIS lub nie do końca się przekonani czy głosując na PIS, dokonali właściwego wyboru.
Marek dość regularnie na FB KODu Wlkp oraz podczas spotkań Kawiarenki informuje, jak postępują prace, w związku z czym chyba nie sposób będzie przegapić komunikat, że materiały są już do wzięcia.

A więc szable w dłoń i do pracy, Polacy. :-)
Sławek


15 stycznia 2018, 23:50 24.01.2018 - wykład LUD - prof. Dorota Piontek

Latający Uniwersytet Demokracji zaprasza na wykład otwarty 

prof. UAM dr. hab. Doroty Piontek 

„Populizm i media: mediatyzacja polityki - polityzacja mediów”, 

który odbędzie się w dniu 24 stycznia 2018 r., o godz. 18:00, w sali konferencyjnej na 4 piętrze biurowca Delta, przy ul. Towarowej 35 w Poznaniu.

Wykład będzie dotyczył relacji mediów i polityki, ich wzajemnego wpływu i współzależności. Omówione zostaną przesłanki populizmu mediów, ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk mediatyzacji polityki i polityzacji mediów. Pierwsze z nich dotyczy przejmowania przez polityków logiki mediów w komunikowaniu się z wyborcami, drugie zaś politycznego zaangażowania mediów.

Funkcjonowanie mediów jest kluczowe dla jakości demokracji bowiem to one wpływają na to, jak procesy polityczne i ich aktorzy postrzegani są przez odbiorców, którzy w konsekwencji posiadanych wyobrażeń i wiedzy podejmują decyzje i działają.

Prof. UAM dr hab. Dorota Piontek to politolożka, profesorka UAM, kierowniczka Zakładu Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, badaczka podmiotów politycznych i medialnych (relacjonowanie polityki przez media). Jej zainteresowania badawcze obejmują też wpływ kultury popularnej na sposób uprawiania polityki i zachowania polityków. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej (członkini Zarządu od 2013 roku i przewodnicząca sekcji komunikowania politycznego). Jest też uczestniczką programu News Literacy.

Link do wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/566160557065960/.

 

Latający Uniwersytet Demokracji

Komitet Obrony Demokracji Wielkopolska


14 stycznia 2018, 20:18 W sobotę, 20.01, Warsztaty dla ambasadorów demokracji lokalnej

Zapraszam serdecznie wszystkich KODerów do udziału w *Warsztatach dla ambasadorów demokracji lokalnej*, które odbędą się *20 stycznia 2018 r., w godz. 10-15, w biurze KOD Wielkopolska, przy ul. Zamkowej 7A/2 w Poznaniu.* Warsztaty poprowadzi Iwona Janicka.

Przypominam, że są to warsztaty, które miały się odbyć w grudniu, ale zostały przełożone z uwagi na procedowanie ustaw o KRS i SN. Tym razem warsztaty na pewno się odbędą!

Szczególnie zapraszam KODerów z mniejszych ośrodków Wielkopolski - dzięki tym warsztatom zyskamy wiedzę i umiejętności organizowania spotkań z mieszkańcami na temat samorządu lokalnego - m.in. w ramach działań profrekwencyjnych przed wyborami samorządowymi 2018 r., ale także zachęcających mieszkańców do obywatelskiej aktywności w ich środowisku, do współpracy z samorządami, a w końcu do startu w najbliższych wyborach samorządowych.

Bardziej szczegółowa informacja o warsztatach znajduje się w załączniku. Znajdziecie tam też link do formularza zgłoszeniowego. Trzeba go wypełnić, by wziąć udział w warsztatach.

Tu załącznik

Osoby, które zgłosiły się na warsztaty w grudniu '''nie muszą wypełniać formularza ponownie''' - ich zgłoszenia są nadal aktualne. Ze wszystkimi skontaktuję się osobiście, by potwierdzić ich udział w warsztatach.

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


10 stycznia 2018, 22:33 Kawiarenka KOD w czwartek, 11.01.2018

Kawiarenka KOD odbędzie się jak zwykle w czwartek, o 18:00, w EMPiKu, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Tematy Kawiarenki:
1. grupy lokalne
2. ćwiczenia z komunikacji
3. rozmowa z wyborcą PiS

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


6 stycznia 2018, 14:37 Warsztaty dla KODerów we wtorek, 9.01

Zapraszam serdecznie do udziału w warsztatach

"Hejt, oszczerstwa i nienawiść, czyli jak działać w mediach społecznościowych i nie stracić wiary w siebie"

które odbędą się we wtorek, 9 stycznia 2018 r., o godz. 19:00 w biurze KOD Wielkopolska, przy ul. Zamkowej 7A/2 w Poznaniu.

Warsztaty poprowadzi prof. UEP Jacek Trębecki.

Warsztaty będą poświęcone formom walki politycznej w sieci i w mediach społecznościowych. W trakcie warsztatów zapoznamy się ze specyfiką mediów społecznościowych, postawami wobec tych mediów, sposobami działania. Skupimy się zwłaszcza na specyficznym interlokutorze, jakim jest hejter.

W części warsztatowej uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi doświadczeniami z hejtem, tak abyśmy wspólnie mogli: 
- zidentyfikować motywy działania hejtera,
- określić sylwetkę/profil hejtera,
- rozważyć potencjalne możliwości neutralizacji,
- zbudować możliwe strategie działania.

Zgłoszenia na warsztaty proszę przesyłać na adres: lud.kodwlkp@gmail.com lub na fb na priv do mnie.

W warsztatach będzie mogło wziąć udział tylko 15 osób ze względu na powierzchnię biura. Będzie liczyła się kolejność zgłoszeń.

Ponieważ w trakcie warsztatów będziemy pracować od razu w internecie, dlatego uczestnicy warsztatów proszeni są o zabranie ze sobą laptopów itp.

Zachęcam do udziału w warsztatach! Są jeszcze miejsca!
JoannaDarecka #LUD


2 stycznia 2018, 20:43 Kawiarenka KOD w czwartek, 4.01.2018

Zapraszamy na pierwszą w Nowym Roku Kawiarenkę KOD.
Spotykamy się jak zwykle w czwartek, o 18:00, w EMPiKu, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Tematy Kawiarenki:
1. Akcja - ulotka pod każdą strzechą.
2. Ćwiczenia warsztatowe z komunikacji.

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


28 grudnia 2017, 07:01 Kawiarenka KOD w czwartek, 29.12

Zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkanie w Kawiarence KOD, jak zwykle o  godz.18:00 w EMPiKu, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Tematy Kawiarenki:
1. wizyta KODera zza oceanu- Dobiesław Pałeczka
2. akcja - ulotka pod każdą strzechą
3. akcja - Liść Demokracji w Wielkopolsce

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


20 grudnia 2017, 02:36 Kawiarenka KOD w czwartek, 21.12

Zapraszamy na spotkanie Kawiarenki KOD w czwartek, 21.12, o godz. 18:00, w EMPiKu, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Tematy Kawiarenki:
1. Podsumowanie działalności kawiarenki
2. zmiana formuły kawiarenki ?
3. KOD, co dalej wobec sytuacji zaistniałej w kraju ?
Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


12 grudnia 2017, 18:40 Łańcuch Ludzi - protest w całej Polsce w czwartek, 14.12

W czwartek, 14.12, w całym kraju odbędą się protesty obywatelskie, zainicjowane przez Akcję Demokracja, przeciwko uchwaleniu przez Sejm i Senat oraz podpisaniu przez Prezydenta niekonstytucyjnych ustaw o KRS i SN - których celem jest przejęcie kontroli nad władzą sądowniczą przez PiS. Gdzie się spotykamy:

Poznań, godz. 19:00, Stary Rynek
https://www.facebook.com/events/1872238909505711/

Kalisz, godz. 19:00, aleja Wolności, Villa Calisia
https://www.facebook.com/events/191693054719009/

Leszno, godz. 19:00, ul. Dąbrowskiego 2, Sąd Rejonowy
https://www.facebook.com/events/316727068830600/

Informacje o Łańcuchu Ludzi w całym kraju
https://www.facebook.com/events/2069200656644256/

Jednocześnie przypominam, że w związku z manifestacją w Poznaniu odwołujemy wykład prof. Doroty Piontek w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji i przekładamy go na 24.01.2018 r.

Protest 14.12 odbędzie się także w:
Grodzisku Wielkopolskim o godz. 19:00, Sąd Rejonowy, ul. Żwirki i Wigury 3
https://www.facebook.com/events/387230841712377/

13.12. protest odbędzie się w Pile, o godz. 16:00, na pl. Konstytucji 3 Maja
https://www.facebook.com/events/1747212148918666/?action_history=null

Otrzymaliśmy też informacje o protestach w Jarocinie (14.12, 19:00, pod sądem)

i Ostrowie Wielkopolskim (niestety tu bez szczegółów).

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


9 grudnia 2017, 16:20 Wyjazd na protest pod Sejmem w piątek, 15.12

Uwaga!

Organizujemy wyjazd autobusem do Warszawy na protest pod Sejmem!!!!

Protest odbędzie się w piątek, 15 grudnia.

Koszt wyjazdu 0 zł!!!

Proszę o zgłoszenia chętnych na adres mailowy pozafb.kodwlkp@gmail.com lub biuro.wlkp@ruchkod.pl Poniżej treść postu Sławka:

Jak wiecie, atmosfera na Wiejskiej rośnie. Coraz więcej z nas gotuje się do wyjazdu pod Sejm, aby wesprzeć tam protestujących.

Na Kawiarence powstała propozycja zorganizowania już w piątek 15ego grudnia wyjazdu Poznaniaków do Warszawy, na co odpowiedziałem, że postaram się Wam to ułatwić.

15sty grudnia to niemal rocznica ukarania posła Michała Szczerby za słowa „kochany panie marszałku”. Pamiętacie, co się działo dokładnie rok temu? Pamiętacie nas 13go na Mickiewiczu, 16go i 17go pod Urzędem Wojewódzki, a 20go znów na Mickiewiczu? 15sty to też dzień, w którym posłowie kończą ostatnie w tym roku posiedzenie Sejmu.

Jeżeli wystarczająca liczba z Was uzna, że czas, by KOD WLKP pojawił się w znacznej liczbie pod Sejmem, nie ma na co czekać.

Godziny wyjazdu oraz miejsce zbiórki zostaną oczywiście podane.

Koszt wyjazdu – 0zł/osobę – obiecałem. :)

Jest to autobus KODowy, nie jedziemy z żadną partią, ani za pieniądze żadnej partii.

/Sławomir Majdański

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


7 grudnia 2017, 16:48 Protesty w piątek, 8.12 w Wielkopolsce

S.O.S. dla Polski to koalicja wszystkich ruchów obywatelskich, S.O.S. oznacza Strajk Ostrzegawczy Suwerenów, jeśli PiS nie zaprzestanie prac nad drakońskimi ustawami o SN i KRS, oraz nad ordynacja wyborczą, zmieni się on w Strajk Okupacyjny Suwerenów, ten dzień najprawdopodobniej nadejdzie już w piątek 8.12.2017 r. na tę datę zapowiedziane jest ostateczne głosowanie nad powyższymi ustawami w sejmie jeśli je przegłosują suwereni ogłosili iż nie wypuszczą posłów PiS z Sejmu, do nas szarych ludzi mają dołączyć również parlamentarzyści opozycji.

Dlatego też WZYWAMY WAS WSZYSTKICH ! Wzywamy wszystkie organizacje, wszystkie partie opozycyjne.... Wzywamy wszystkie Polki i wszystkich Polaków. Wzywamy przedstawicieli władz miast, powiatów i wsi. Wzywamy wszystkich, którym leży na sercu dobro Ojczyzny. S.O.S dla Polski W piątek kolejny bastion stojący na straży demokratycznego Państwa runie. Bastion, który ma również bronić wolnych, demokratycznych wyborów przed upolitycznieniem przez partie. W Warszawie nasi rodacy będę pod Sejmem, my bądźmy dla nich wsparciem w naszych miastach. To nasz obywatelski obowiązek. To obowiązek wobec Ojczyzny, naszych dziadków, dzieci i wobec następnych pokoleń. Nie pozostawiajmy po sobie w spadku rządów autorytarnej partii. Nie dajmy zniszczyć testamentu Solidarności. Pokażmy w całej Polsce, że obywatele sprzeciwiają się takiej władzy, tak przeprowadzanym reformom, takim łamaniom Konstytucji.

Dość arogancji władzy, dość populizmowi, dość manipulacji Przyjdzie na pikietę, nie wolno nam stać z boku, zabierzcie gwizdki, wuwuzele, bębny, swoje hasła. Zabierzcie ze sobą flagi Polski i UE

W piątek, 8 grudnia spotykamy się w następujących miejscach:

Kalisz - aleja Wolności, Villa Calisia - Sąd Rejonowy godzina 18:00 https://www.facebook.com/events/318230798655538/

Konin - ul.Chopina 21B , SJ Akcent , godzina 17:30

Leszno - ul. Dąbrowskiego - Sąd Rejonowy , godzina 18:00 https://www.facebook.com/events/843380172511053/

Nowy Tomyśl - pl Niepodległości - Sąd Rejonowy, godzina 19:00

Piła - ul. Powstańców Wielkopolskich 79- Sąd Rejonowy , godzina 18:00 https://www.facebook.com/events/198546350704516/

W Poznaniu spotykamy się na Łańcuchu Światła - Stary Rynek 19:00 https://www.facebook.com/events/199516023955440/

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


2 grudnia 2017, 16:00 Spotkanie gwiazdkowe KOD Wielkopolska

Mam ogromną przyjemność poinformować, że w (zmiana terminu!!) sobotę, 16 grudnia, o godzinie 18:00 w biurze KOD Wielkopolska, przy ul. Zamkowej 7a/2, odbędzie się spotkanie gwiazdkowe dla członków i sympatyków KOD Wielkopolska.

Ponieważ jest to spotkanie o charakterze towarzyskim, musimy sami ponieść koszty jego zorganizowania. Dlatego mile widziane będą przekąski (konkrety, słodkie, kawa, herbata, napoje), do których przyniesienia zachęcam.

/Ewa Antczak
Sekcja Administracja

Jeśli to możliwe prosimy o informację, kto co przyniesie, łatwiej będzie wszystko zaplanować. Do mnie na maila. Przekażę organizatorkom spotkania.

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska biuro.wlkp@ruchkod.pl tel.: +48 797 207 200


1 grudnia 2017, 21:16 Protestujemy 5 grudnia!

KODerzy, KODerki, Sympatycy KODu, Wolni Obywatele!

W dniu 5 grudnia będziemy protestować w Warszawie, ale także w innych miastach Polski, między innymi w Poznaniu.

W Warszawie manifestacja "Zgromadzenie Narodowe. Suweren mówi: Mamy dość! Żądamy rozmów!" odbędzie się we wtorek, 5 grudnia, o godz. 15:00 na ul. Wiejskiej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do wyjazdu w dniu 5 grudnia do Warszawy. Bardzo ważne jest, abyśmy jak najliczniej pojawili się tego dnia w stolicy pod polskim parlamentem.

Dla chętnych postaramy się załatwić transport. Zgłoszenia proszę przesyłać do mnie, na adres mailowy: pozafb.kodwlkp@gmail.com.

Wszystkich, którzy nie mogą wybrać się do Warszawy zapraszamy we wtorek, 5 grudnia, na pl. Mickiewicza w Poznaniu. O godz. 19:00 spotykamy się na manifestacji "Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska!", by wspólnie wyrazić nasz protest.

Poniżej zamieszczam linki do wydarzeń fb dla obu manifestacji oraz tekst Informacji z każdego z wydarzeń fb.

Poznań: https://www.facebook.com/events/1023769451097626/

WOLNE SĄDY, WOLNE WYBORY, WOLNA POLSKA! Pod tymi hasłami, my mieszkańcy Wolnego Miasta Poznania i Wolnej Wielkopolski spotykamy się we wtorek 5 grudnia na placu Mickiewicza o godz. 19.00. Tego dnia w Warszawie będzie obradować Zgromadzenie Narodowe. Chcemy dać mu jasny sygnał, że wolności potrzeba nam jak powietrza. Zapraszamy wszystkich do udziału w manifestacji. Każdy chętny będzie miał szansę opowiedzieć dlaczego wolność dla niego osobiście jest tak ważna.

Warszawa:

https://www.facebook.com/events/746371908902485/

Czy chcesz żyć w bezpiecznej i stabilnej Polsce? Czy chcesz żyć w Polsce, która będzie częścią europejskiej wspólnoty? Boisz się, że nam to zabiorą?

Przyjdź na Zgromadzenie Narodowe 5.12.2017 o godzinie 15:00 na ulicy Wiejskiej!

Jeśli nie jest Ci obojętne, jak wygląda Twoja Ojczyzna, jaka będzie Polska najbliższych miesięcy i lat. Jeśli wierzysz we wspólne wartości – wolność, równość, solidarność, na których oparta jest nasza Konstytucja. Jeśli chcesz żyć w swojej ojczyźnie, w której wiesz, że będzie ktoś, kto właśnie Ciebie przed opresyjną władzą obroni.

Przyjdź i pokaż to, pokaż swój sprzeciw, Twój brak zgodny na:
- zmianę Konstytucji,
- autorytarne rządy,
- opresyjne państwo,
- wyjście z Unii Europejskiej,
- partyjne sądy,

Oczy całego wolnego i demokratycznego świata są właśnie skierowane na Polskę. Pokażmy tym wszystkim szczerze zatroskanym sąsiadom, że jest tu wielu myślących demokratycznie tak jak oni!

Nie możemy pozwolić PiS-owi na zniszczenie polskiej Konstytucji, demokracji i wolności obywatelskich. Oni muszą wiedzieć, że za tymi sejmowymi ścianami, stoi wkurzony naród. Wkurzony i gotowy na to, by zmieść PiS na śmietnik historii, na który zasłużył swoim postępowaniem przez dwa lata rządów.

Gdy oni będą siedzieć tam na sali plenarnej, my staniemy przed Sejmem i głośno upomnimy się o to, na co wszyscy zasługujemy:
- o szacunek i godność, którą władza nam odbiera,
- o zasady i wartości, w które wierzymy,
- o prawa i wolności, których nie pozwolimy sobie odebrać,
Przyjdź i walcz, pokaż swój sprzeciw! Jeśli nie wyjdziesz teraz, później będzie za późno!

Będziemy wzywać Prezydenta Andrzeja Dudę do rozmów z nami. Obiecał, że nie będzie się bał dialogu ze społeczeństwem, że wetując ustawy w lipcu porozmawia z nami i po raz kolejny słowa nie dotrzymał.

Być może, 5 grudnia PAD ogłosi projekt nowej Konstytucji, musimy tam być, by powiedzieć twarde i głośne NIE!

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


29 listopada 2017, 1:51 Kawiarenka KOD w czwartek, 30.11

Zapraszamy do Kawiarenki KOD, która jak zwykle odbędzie się w czwartek, 30.11, o godz. 18:00, w EMPiKu, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Tematy Kawiarenki:
1. Upamiętnienie "szarego obywatela" - tablica
2. Grudniowy PiKOD
3. Rocznica 13 grudnia
4. Czy "no logo" nadal ma sens?
Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


26 listopada 2017, 19:30 Komunikat Zarządu Regionu KOD Wielkopolska

W związku z rezygnacją z funkcji członka zarządu przez Grażynę Ciesielską Zarząd Regionu KOD WIELKOPOLSKA przeprowadził wstępne rozmowy z członkami stowarzyszenia, z których trzy osoby wyraziły konkretny zamiar wejścia w skład zarządu.

Na posiedzeniu w dniu 25 listopada 2017 r. Zarząd Regionu spotkał się z trzema kandydatami w osobach: Joanna Darecka, Izabela Dudziak - Dorożko oraz Magdalena Kondratowicz i po przeprowadzonych rozmowach podjął następującą uchwałę:

W związku z rezygnacją Grażyny Ciesielskiej oraz na podstawie art. 24 ust. 1 statutu Stowarzyszenia (W trakcie kadencji, w miejsce ustępujących członków władz krajowych i terenowych każdy organ władz Stowarzyszenia ma prawo uzupełnić swój skład o dowolne osoby pod warunkiem, że są one członkami Stowarzyszenia.) Zarząd Regionu KOD WIELKOPOLSKA dokonał uzupełnienia swojego składu i wybrał nowego członka zarządu w osobie: Izabela Dudziak - Dorożko. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 2017 r.

Zarząd Regionu KOD WIELKOPOLSKA


23 listopada 2017, 23:33 Łańcuch Światła w obronie sądów w piątek 24.11

Ponownie musimy zapalić w listopadzie Łańcuch Światła ! Ponownie musimy stanąć w obronie niezależnych i niezawisłych sądów, które są fundamentem nowoczesnej i silnej demokracji !

Żądamy rzeczowej i otwartej dyskusji o reformie wymiaru sprawiedliwości, a nie potajemnych spotkań za zamkniętymi dla opinii publicznej drzwiami. Domagamy się przyspieszenia postępowań sądowych, a nie demolowania Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa przez polityków. Doskonale wiemy, że bez wolnych sądów nie ma wolności i demokracji. Musimy być razem, jeśli naprawdę zależy nam wolnej i demokratycznej Polsce.

Komitet Obrony Demokracji zaprasza wszystkich członków i sympatyków w piątek 24 listopada o godzinie 19.00 na manifestacje, które będziemy wspierać i współorganizować w całej Wielkopolsce.

Będziemy obecni w następujących miastach: Poznań (Stary Rynek), Leszno (Sąd Rejonowy, ul. Dąbrowskiego), Piła (Sąd Rejonowy, Al. Powstańców Wlkp.), Kalisz (Sąd Rejonowy, Al. Wolności), Konin (Sąd Rejonowy, ul. Chopina), Nowy Tomyśl (Sąd Rejonowy, Pl. Niepodległości), Puszczykowo (Rynek).

Zarząd Regionu KOD WIELKOPOLSKA


15 listopada 2017, 22:56 E-mailowa lista mailingowa KOD Wlkp

Szanowni Państwo,

na ostatnim, otwartym zebraniu Zarządu Regionu (w Dorianie) zaakceptowano ostatecznie powstanie "eksperymentalne" e-mailowej listy dyskusyjnej jako alternatywnej w stosunku do FB drogi komunikacji między członkami i sympatykami KOD w Wielkopolsce.

Lista jest otwarta tylko dla osób, które się zapiszą ale zapisać się można samemu pod adresem:

https://lists.a-kod.pl/listinfo/porozmawiajmy

Jeżeli opisana tam procedura zapisania się jest dla kogoś zbyt skomplikowana proszę do mnie napisać, podając adres e-mail który ma być użyty do zapisania na listę (lepiej prywatny niż służbowy, (na niego będą przychodziły listy i tylko z niego będzie można wysyłać listy do tej grupy dyskusyjnej) a wtedy ja taką osobę zapiszę korzystając z uprawnień administratora.

Zapraszam Wszystkich, proszę też rozpropagować to zaproszenie do wszystkich, którzy mogą być zainteresowani. Zarząd Regionu też obiecał rozpropagować tę informację ale jakoś wolno to idzie.

Lista jest administrowana (podobnie jak Akademicki-KOD) przeze mnie "pro publico bono", realizowana na opłacanym przeze mnie serwerze, zlokalizowanym "na wszelki wypadek" w Kanadzie :)

Wszelkie pytania, uwagi, propozycje związane z tą e-mailową grupą dyskusyjną proszę kierować do mnie na adres: piotr@dybczynski.pl

Pozdrawiam, Piotr Dybczyński


15 listopada 2017, 22:47 Kawiarenka KOD w czwartek, 16.11

Zapraszamy na Kawiarenkę KOD, która odbędzie się tradycyjnie w czwartek, 16.11, o godz. 18:00, w EMPiKu, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Tematy Kawiarenki:

1. Relacja z pogrzebu Piotra Sz.

2. Sprawy bieżące

3. Akcje przedświąteczne

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska biuro.wlkp@ruchkod.pl tel. +48 797 207 200


12 listopada 2017, 18:01 Wykład LUDu 20.11 - prof. Ireneusz Krzemiński

Latający Uniwersytet Demokracji będzie miał przyjemność gościć w Poznaniu

 • prof. dra hab. Ireneusza Krzemińskiego*

który wygłosi wykład otwarty

 • „Solidarność” i naród*

Wykład prof. Krzemińskiego odbędzie się 20 listopada 2017, o godz. 19:00 (uwaga – spotykamy się o godzinę później niż zwykle!) w sali konferencyjnej na 4 piętrze biurowca Delta, ul. Towarowa 35 w Poznaniu.

Prof. Krzemiński w oparciu o badania nad Solidarnością oraz Solidarnością Rolników Indywidualnych przedstawi podstawowe wartości tego ruchu, a właściwie ruchów społecznych, oraz ich przemiany w pamięci uczestników - aktywistów ruchu. Zasadniczy temat wykładu dotyczyć będzie identyfikacji narodowej, sensu niepodległego państwa polskiego oraz stosunku do innych państw.

Prof. dr hab. Ireneusz Krzemiński to socjolog, publicysta, profesor nauk humanistycznych. Zajmuje się m.in. badaniem współczesnego antysemityzmu i sytuacji mniejszości seksualnych w Polsce. Jest autorem licznych publikacji dotyczących procesów zachodzących w społeczeństwach demokratycznych i aktywnym komentatorem bieżących procesów politycznych w Polsce. Prof. Ireneusz Krzemiński to autor i współautor wielu prac naukowych m.in. „Solidarność. Niespełniony projekt polskiej demokracji” i najnowszej pracy "Pamięć o wielkiej zmianie. Solidarność Rolników Indywidualnych a polska transformacja", Warszawa 2017.

Serdecznie zapraszamy!

Latający Uniwersytet Demokracji

Komitet Obrony Demokracji Wielkopolska


10 listopada 2017, 0:52 Wyjazd do Krakowa na pogrzeb Piotra

KODerzy z Poznania organizują wspólny wyjazd busem na pogrzeb Piotra Szczęsnego - Szarego Człowieka, który odbędzie się w Krakowie, we wtorek, 14.11, o godz. 12.

Godzina wyjazdu z Poznania oraz koszt zostaną podane po ustaleniu szczegółów wyjazdu. Osoby zainteresowane - proszę zgłaszać się na maila do mnie lub na priv do Marka Krajewskiego.

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


9 listopada 2017, 1:50 "Porozmawiajmy o konkretach" z Nowoczesną - 13.11

Koleżanki i Koledzy!

Kolejne otwarte spotkanie z cyklu POROZMAWIAJMY O KONKRETACH już za 5 dni!!!

Tym razem spotkamy się z posłanką Joanną Schmidt i Jackiem Wachowskim, częścią wielkopolskiej reprezentacji partii Nowoczesna.

Debata odbędzie się w poniedziałek 13 listopada, o godz. 18:00, w Poznaniu, w sali konferencyjnej hotelu OGRODOWA 12, przy ul. Ogrodowej 12.

Serdecznie zapraszamy!

/Zarząd Regionu

KOD Wielkopolska


8 listopada 2017, 23:34 Kawiarenka KOD w czwartek, 9.11

W czwartek, 9.11, spotykamy się na Kawiarence KOD. Najpierw, o godz. 18:00, uczcimy pamięć Piotra - Szarego Człowieka - na schodach EMPiKu na pl. Wolności. Następnie zapraszamy na tradycyjne spotkanie kawiarenkowe w EMPiKu, ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Tematy spotkania:

1. Tablica upamietniająca męczeńską śmierć Piotra Sz.

2. Pogrzeb Piotra Sz.

3. Akcje bieżące.

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


1 listopada 2017, 20:04 Kawiarenka wyjątkowo w piątek, 3-11-2017

Kawiarenka KOD odbędzie się wyjątkowo w piątek, 3.11!

Zapraszamy serdecznie na kolejną Kawiarenkę KOD, która odbędzie się w piątek, 3.11, o godz. 18:00, w EMPiKu, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Przed Kawiarenką spotkamy się o 18:00 na schodach EMPiKu na pl. Wolności, by uczcić pamięć Piotra Sz. - Szarego Człowieka. Zapalimy znicze, odczytamy jego manifest.

Na Kawiarence będziemy dyskutować o propozycji Programu KOD, przygotowanej w Wielkopolsce oraz usłyszymy relację z PIKODu w Berlinie.

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska biuro.wlkp@ruchkod.pl tel. +48 797 207 200


26 października 2017, 15:21 "Porozmawiajmy o konkretach" - spotkanie z lewicą

Zarząd Regionu Komitetu Obrony Demokracji w Wielkopolsce zaprasza na kolejne, otwarte spotkanie z cyklu POROZMAWIAJMY O KONKRETACH, w aspekcie aktualnej sytuacji politycznej i zbliżających się wyborów samorządowych w Wielkopolsce.

Tym razem będziemy debatować z przedstawicielami partii i organizacji lewicowych, którzy przyjęli nasze zaproszenie: Inicjatywa Polska - Katarzyna Kretkowska i Tomasz Lewandowski, Partia Razem - Anna Szymańska i Jakub Skurzyński, Sojusz Lewicy Demokratycznej - Wiesław Szczepański wraz ze swoją partyjną Koleżanką , Unia Pracy - Joanna Paszczak i Waldemar Witkowski, Zieloni - Izabela Janicka i Kolega również ekologicznie zaangażowany.

Spotkanie odbędzie w poniedziałek, 30 października 2017r. o godz. 18:00, w sali audiowizualnej, na I piętrze, w gościnnych murach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, przy ul. Wodnej 27.

Zapowiada się bardzo ciekawa debata. Serdecznie zapraszamy!

/Zarząd Regionu/
KOD Wielkopolska


26 października 2017, 15:21 Warsztaty dla KODerów

KODerzy i KODerki, sympatycy KOD-u!

Mam nadzieję, że w tym roku uda się zorganizować cykl warsztatów – szkoleń dla KODerów z Wielkopolski. Proszę, abyście zastanowili się, jakie warsztaty was interesują, jakie uznajecie za potrzebne w naszej działalności. Fachowców zachęcam do deklarowania chęci poprowadzenia warsztatów lub szkoleń.

Propozycje warsztatów proszę przesyłać na adres lud.kodwlkp@gmail.com.

Chętnych do poprowadzenia warsztatów proszę o kontakt na powyższy adres mailowy lub na priv do mnie.

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


17 października 2017, 16:05 Spotkanie z ks. Lemańskim w Poznaniu

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z księdzem Wojciechem Michałem Lemańskim, który odważnie woła o prawdę i przemianę polskiego Kościoła. – suspendowanym prezbiterem rzymskokatolickiej diecezji warszawsko-praskiej, publicystą, blogerem, działaczem na rzecz upamiętnienia historii Żydów polskich. Spotkanie będzie miało charakter otwarty, na spotkaniu będzie można również zakupić książkę :"Z krwi, kości i wiary".

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 21 października, o godz. 11:00, w biurze KOD Wielkopolska, przy ul. Zamkowej 7A/2 w Poznaniu.

Pozdrawiam

Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


16 października 2017, 22:23 Wykład otwarty LUDu - 23.10

Zapraszamy na wykład otwarty

dra Michała Krotoszyńskiego

„Rozrachunek z przeszłością w demokratycznym państwie prawa. Granice i praktyka rozliczeń"

który odbędzie się w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji w Poznaniu. Wykład odbędzie się w poniedziałek, 23 października, o godz. 18:00, w sali konferencyjnej na poziomie A biurowca Delta, przy ul. Towarowej 35.

W trakcie wykładu zostanie przedstawiona problematyka rozliczeń z poprzednim ustrojem – wciąż aktualna w polskiej debacie publicznej – w perspektywie prowadzonych od lat w nauce światowej badań nad transformacjami ustrojowymi. Zarysowane zostaną: sposoby, na jakie państwa rozliczają niełatwą przeszłość, problemy związane z takim rozrachunkiem oraz zalecenia, jakie formułuje się w tym zakresie. Omówione zostaną też polskie doświadczenia w odniesieniu do polityki wobec przeszłości, z uwzględnieniem zmian, jakie w tej dziedzinie zaszły w ostatnim czasie.

Wykład poprowadzi Michał Krotoszyński – doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa Wydziału Prawa i Administracji UAM. Radca prawny. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień rozliczeń z przeszłością, wykładni prawa oraz aksjologii. Problematyce rozrachunków z minionym ustrojem poświęcona jest jego książka „Modele sprawiedliwości tranzycyjnej”, która ukazała się w 2017 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM.

Uwaga: stałych bywalców wykładów LUDu proszę o zwrócenie uwagi, że tym razem NIE spotykamy się w sali konferencyjnej na 4 piętrze, tylko NA POZIOMIE A biurowca Delta!!!!!

I jeszcze informacja: zapowiadany wcześniej wykład prof. Doroty Piontek na temat mediów odbędzie się w grudniu.

Joanna Darecka
Latający Uniwersytet Demokracji
Komitet Obrony Demokracji Wielkopolska


12 października 2017, 12:29 Kawiarenka KOD 12 października

Zapraszamy na dzisiejszą Kawiarenkę KOD. Jak zwykle w czwartki spotykamy się w EMPiKu, ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu, o 18:00.

Tematy spotkania:

 1. Podsumowanie spotkania z posłami PO
 2. Przygotowanie do spotkania z posłami Nowoczesnej
 3. Zaproszenie ZG do Poznania
 4. Literiada

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


5 października 2017, 14:40 #PorozmawiajmyoKonkretach - spotkanie z PO 7 października

#PorozmawiajmyOKonkretach

https://www.facebook.com/hashtag/porozmawiajmyokonkretach, to pierwsze z cyklu spotkań Obywateli Poznania i Wielkopolski z reprezentantami suwerena w Sejmie RP i Parlamencie Europejskim.

W bezpośredniej rozmowie, bez żadnych trybów, wstępów, czy ograniczeń, zaproszeni przez nas:

Posłanka do Parlamentu Europejskiego – Dr Agnieszka Kozłowska-Rajewicz
<https://www.facebook.com/A.KozlowskaRajewicz/>

oraz

Poseł Platformy Obywatelskiej na Sejm VIII kadencji - Rafał Grupiński
<https://www.facebook.com/rafal.grupinski/>

odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania, dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, oraz bliższej i dalszej (przewidywalnej) przyszłości.

Na spotkanie współorganizowane przez Komitet Obrony Demokracji Regionu Wielkopolska oraz Wielkopolską Platformę Obywatelską zapraszamy Członków i Sympatyków KOD-u, a także innych Obywateli Poznania i Wielkopolski, którym los naszego regionu i kraju nie jest obojętny.

Miejsce: Concordia Design, ul. Zwierzyniecka 3 w Poznaniu,
Data: sobota 7 października 2017
Godzina: 19:00
Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


29 września 2017, 21:35 Łańcuch Światła w niedzielę

Zachęcamy wszystkich do udziału w niedzielnych protestach w obronie wolnych sądów.

Protesty w niedzielę, 1.10, w Wielkopolsce. Lista miejscowości:

DLACZEGO PROTESTUJEMY ?

W lipcu PiS próbował przeprowadzić w Polsce ustrojowy zamach stanu. Ustawami chciał zmienić przepisy Konstytucji i upolitycznić polskie sądy. W odpowiedzi na to w całej Polsce wybuchły wielkie protesty społeczne. W 280 miejscowościach na ulice wyszły Obywatelki i Obywatele, którzy solidarnie stanęli w obronie niezależnych sądów.

Od prezydenta RP, jako strażnika Konstytucji, żądaliśmy wtedy zawetowania pisowskich ustaw. Prezydent po złożeniu weta wobec dwóch ustaw zapowiedział przygotowanie własnych propozycji dotyczących SN i KRS. Czekaliśmy na zapowiadane projekty i doczekaliśmy się ich 26 września, i niestety, zawiedliśmy się. Prezydent Andrzej Duda udowodnił, że faktycznie od lipca nie próżnował. Stworzył dwa kolejne, koszmarne projekty. Propozycje Ziobry były skandaliczne, Andrzeja Dudy są bardzo złe... albo się przestrzega prawa, albo się je łamie. Innej możliwości nie ma.

My, Obywatelki i Obywatele, stoimy na straży demokracji i konstytucyjnej zasady trójpodziału władzy, dlatego: - bronimy niezależnych sądów i niezawisłych sędziów; - mówimy NIE sądom pod nadzorem polityków, zarówno polityków PiSu, jak i wszystkich innych opcji politycznych; - stajemy wspólnie na straży praworządności - nie bronimy przywilejów ani ludzi.

Niezawisłość sędziowska i niezależność sądów to wartości podstawowe, one nie mają nazwisk. W niedzielę o godzinie 19-tej w całej Polsce spotkajmy się pod sądami. Bądźcie z nami. Pokażmy wspólnie, że SUWEREN MÓWI NIE!!! Zabierz pod sąd w swoim mieście sąsiadów, rodzinę i przyjaciół - wyślij chociaż 1 esemesa do znajomego z informacją o proteście pod sądem, to bardzo ważne.

Pozdrawiam

Joanna Darecka Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji
Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


27 września 2017, 22:20 Kawiarenka w piątek

Uwaga! W tym tygodniu spotykamy się w Kawiarence KOD w piątek, 29.09.

Bez zmian pozostaje godzina: 18:00 i miejsce: EMPiK, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Tematy kawiarenki:

 1. Czarny protest
 2. KOD, a partie opozycyjne
 3. Jaka reakcja na zniszczenie sadów ?

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


19 września 2017, 23:09 Wykład LUDu - prof. Wolff-Powęska

Rozpoczynamy drugi sezon Latającego Uniwersytetu Demokracji w Poznaniu ciekawym i jakże aktualnym wykładem prof. dr hab. Anny Wolff-Powęskiej „Polacy - Niemcy: razem w Europie?”,

który odbędzie się 26 września 2017 r., o godz. 18:00, w salikonferencyjnej na 4 piętrze biurowca Delta, przy ul. Towarowej 35 w Poznaniu.

W swoim wykładzie prof. A. Wolff-Powęska pokaże drogę normalizacji w stosunkach polsko-niemieckich po 1990 r. ze wskazaniem jej ideowych i politycznych uwarunkowań, a także destrukcji polsko-niemieckiego dialogu w kontekście polityki wewnętrznej rządu Polski w ostatnim okresie. Scharakteryzuje politykę historyczną władz Polski wobec RFN oraz dokona oceny wyborów niemieckich do Bundestagu i ich konsekwencji dla europejskiej polityki Niemiec.

Prof. dr hab. Anna Wolff-Powęska jest historykiem idei i politologiem, wieloletnią dyrektor Instytutu Zachodniego; wykłada na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM oraz Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Jest autorką wielu prac naukowych z zakresu europejskiej myśli politycznej oraz kultury politycznej Niemiec. Od 1990 r. popularyzuje wyniki swych badań w "Gazecie Wyborczej”.

Link do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/508467642833764/

Serdecznie zapraszamy!

Latający Uniwersytet Demokracji

Komitet Obrony Demokracji Wielkopolska


16 września 2017, 00:24 Spotkanie KOD Wlkp - poniedziałek, 18.09


Zapraszamy członków oraz sympatyków KOD na spotkanie KOD Wielkopolska, które odbędzie się w poniedziałek, 18 września, o godz. 18:00.

Miejsce:
Hotel Dorrian, ul. Stanisława Wyspiańskiego 29, Poznań

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


13 września 2017, 19:24 Kawiarenka KOD w czwartek

Zapraszamy na tradycyjne spotkanie Kawiarenki KOD w czwartek 14.09, o godz. 18:00, w EMPiKu, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Tematy spotkania:

 1. Co zrobić, by KOD Wlkp. nie zmarnował wypracowanego potencjału ?
 2. ZG zbędny balast czy lider?

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


6 września 2017, 18:39 Kawiarenka KOD w czwartek

W czwartek, 7.09, o 18:00, w EMPiKu przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu odbędzie się tradycyjnie Kawiarenka KOD.

Tematy spotkania:

 1. gość specjalny w temacie LITERIADA 10.09.17
 2. akcje we wrześniu
 3. autonomia naszego regionu

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


28 sierpnia 2017, 23:39 Wydarzenia KOD w najbliższym miesiącu

Poniżej informacja o wydarzeniach w najbliższych dniach w naszym regionie

 • 31 sierpień - obchody porozumień sierpniowych na Rondzie Solidarności.
 • 1 września od 15:00 - 18:00 zbieramy w Luboniu na skrzyżowaniu Żabikowskiej i Osiedlowej, podpisy pod projektem ustawy "Ratujmy Kobiety".
 • 1 -3 września GL Leszno jedzie z pomocą dla poszkodowanych.
 • 9-10 września - Kongres Kobiet wraz ze stoiskiem informacyjnym KOD Wlkp.
 • 10 września literiada na placu Wolności.
 • 16 września stoisko KODu w dniu organizacji pozarządowych
 • 17-23 września dni organizacji pozarządowych - dni otwarte w biurze KOD przy ul. Zamkowej.
 • 23 września udział w marszu równości.
 • 26 września wykład LUD w Poznaniu

Na bieżąco wszystkie informacje będziemy uaktualniać. Będziemy także informować, gdzie będą się odbywać PIKODy oraz gdzie będziemy zbierać podpisy o projekcie ustawy Ratujmy Kobiety.

/Zarząd Regionu

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


25 sierpnia 2017, 16:41 List otwarty Zarządu Regionu do ZG

Zarząd Regionu KOD Wielkopolska przyjmuje uchwałę o wystosowaniu do ZG Listu Otwartego o następującej treści:

W związku z otrzymanymi propozycjami budżetowania dotyczącymi naszego Stowarzyszenia, które zostały zatwierdzone przez Zarząd Główny oraz Radę Regionów KOD, jako Zarząd Regionu KOD WIELKOPOLSKA czujemy się zobowiązani do zajęcia stanowiska w sprawie przedstawionego projektu. Zarząd Regionu KOD WIELKOPOLSKA wyraża stanowczy sprzeciw wobec pomysłu przyznania wynagrodzenia dla osób sprawujących funkcje w Zarządzie Głównym. Dlatego apelujemy do Głównej Komisji Rewizyjnej, aby nie podejmowała takiej decyzji, a w przypadku gdyby została ona już podjęta, zwracamy się bezpośrednio do członków Zarządu Głównego, aby z własnej woli zrezygnowali z pobierania wynagrodzeń.

W obecnej sytuacji naszego Stowarzyszenia po prostu nie stać na takie obciążenia finansowe. Ponadto większość członków i sympatyków KOD WIELKOPOLSKA nie ma zamiaru opłacać ze swoich składek i darowizn wynagrodzeń dla członków Zarządu Głównego. W ten sposób możemy tylko utracić kolejne wartościowe osoby, które złożą legitymacje i odejdą z KOD. Nie zgadzamy się, aby praca wykonywana na rzecz Stowarzyszenia przez członków Zarządu Głównego miała być odpłatna, jeśli wszyscy członkowie poświęcają swój czas i energię dla KOD wyłącznie społecznie.

Jednocześnie stanowczo apelujemy o zwiększenie transparentności w działalności naszego Stowarzyszenia. Dotyczy to przede wszystkim takich istotnych kwestii finansowych jak: przekazanie rozliczenia za rok 2016 i połowę roku 2017, przesyłanie co najmniej raz w miesiącu wyciągu z głównego konta bankowego KOD WIELKOPOLSKA, zawierającego wpłaty składek członkowskich w naszym regionie oraz informowanie na bieżąco o wpłatach darowizn członków i sympatyków KOD WIELKOPOLSKA na cele statutowe.

Domagamy się ponadto upublicznienia protokołów z posiedzeń i uchwał Zarządu Głównego oraz Rady Regionów, ponieważ lakoniczne komunikaty są niestety zbyt ogólnikowe. Uzasadnione i konieczne będzie również upublicznienie katalogu umów cywilnoprawnych na stronie internetowej Stowarzyszenia, tak aby dostępne stały się informacje dotyczące wydatków i kosztów ponoszonych na określone usługi. Natomiast już teraz wyjaśnienia wymagają na pewno wysokie koszty wykazywane w związku z usługami telekomunikacyjnymi i pocztowymi.

Jesteśmy głęboko przekonani, że proponowane przez nas rozwiązania zdecydowanie poprawią wzajemną komunikację oraz współpracę pomiędzy Zarządem Głównym i regionami naszego Stowarzyszenia. Dlatego wyrażamy nadzieję, że nasze postulaty nie pozostaną bez odpowiedzi.

Zarząd Regionu KOD Wielkopolska w składzie: Tomasz Adamiec Grzegorz Borys Grażyna Maria Ciesielska Zdzisław Kałek Adriana Machowiak Izabela Milewska


22 sierpnia 2017, 14:54 31 sierpnia - Moc Solidarności

31 sierpnia 2017 r.: Protest obywatelski, który stworzył Naród;

21 postulatów Narodu, przed którymi ustąpił rząd; Porozumienie, które odmieniło oblicze Polski i Europy; Solidarność, która zmieniła system; Dzień, który zapisał się w historii.

31 sierpnia 2017 o 20:17 oświetlimy flagi Polski i Europy; a także:

od 19:30 przypomnimy przełomowe sierpniowe dni, który stały się początkiem końca rządów jednej partii;

w godz. 19.30-20.30 przypomnimy postulaty Narodu Polskiego;

po godz. 20.00 patriotycznym szpalerem otoczymy Rondo imienia Solidarności,

o godz. 20.30 pokażemy Moc Solidarności. "Wdzięczni naszym przodkom za ich walkę o niepodległość, Pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w Naszej Ojczyźnie łamane".

/Zarząd Regionu KOD Wielkopolska

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


28 lipca 2017, 15:27 Piknik obywatelski w niedzielę, 30.07

W niedzielę, 30 lipca, w godz. 12-16, na pl. Wolności odbędzie się Piknik obywatelski organizowany przez Łańcuch Światła Poznań.

Poniżej informacja o Pikniku z wydarzenia fb:

https://www.facebook.com/events/473123273046711/

Szanowni,
najpierw masa potem rzeźba.

Do wszystkiego trzeba podchodzić strategicznie. Nawet do spacerów, biegania, czy siłowania się z władzą o podstawowe prawo obywatela do sprawiedliwego sądu, czy wolnych wyborów.

Planując górską wyprawę należy założyć dobre buty i przygotować się kondycyjnie. Jesteśmy po 8-dniowym maratonie Łańcucha Światła, zakończonym dwiema wygranymi i jedną porażką. We wtorek Prezydent zawetował dwie ustawy, a podpisał ustawę o Sądach Powszechnych. Jest 2:1 i tyle. Makao, po makale.

Pora na ćwiczenia na rozciąganie, trening gry zespołowej i wysiłek głową. Do kolejnego spotkania należy dobrze przemyśleć taktykę działania, oraz zintegrować wolnych obywateli miasta Poznania.

Teraz piłka jest po stronie Prezydenta, który ma zaproponować nowe projekty ustaw o KRS i SN. Czyli temat wróci za kilka tygodni, a my w tym czasie, obserwujemy co się będzie działo i działajmy organicznie u podstaw, tak jak to na Wielkopolan przystało.

Czyli zapraszamy w najbliższą niedzielę, na Plac Wolności na godz. 12:00.

Weźcie ze sobą koce, krzesełka, stoliki, koszyki z zawartością. Można coś upiec, a jeszcze lepiej poczęstować innych.

Zgodnie z regulaminem Łańcucha Światła, wydarzenie jest apolityczne, spontaniczne i każdy jest organizatorem.

Idziemy dalej! Organizujmy się!

http://antymatrix.blog.polityka.pl/2017/07/25/co-dalej-organizujmy-sie/

Więcej informacji niebawem ;)

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


27 lipca 2017, 11:36 Manifestacja w piątek, 28.07

Już jutro, w piątek, 28 lipca, o godz. 21:00, spotykamy się na pl. Wolności na manifestacji Bo dwa to nie trzy.

Znowu rozpalmy światło w miejscu, w którym w Poznaniu dokładnie dwa tygodnie temu to wszystko zaczęliśmy - pod fontanną na wszystkim dobrze znanym placu Wolności.

 • Bo dwa nie równa się trzy i zdajemy sobie wszyscy doskonale sprawę z tego

jak niebezpieczna dla przeciętnego obywatela jest podpisana przez Prezydenta Ustawa o Ustroju Sądow Powszechnych.

 • Bo wojna na górze to nie trójpodział władzy zagwarantowany nam w

Konstytucji RP.

 • Bo pamiętamy:
  • o deformie edukacji i referendum, którego żąda naród;
  • o tym, że ponad 500 dni czekamy na publikację wyroku TrybunałuKonstytucyjnego z 09 marca 2016r;
  • bo na zaprzysiężenie przez Prezydenta wciąż czeka trzech prawidłowo wybranych sędziów TK, sędziowie Ślebzak, Hauser oraz Jakubecki;

Podobnie jak 13 lipca 2017 i podczas kolejnych obywatelskich wydarzeń gwarantujemy wolne głosy dla obywateli.

Zapraszamy.

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


22 lipca 2017, 1:59 Łańcuch Światła - w sobotę, 22.07

Wielkopolsko!

Sprzeciwiajcie się zawłaszczaniu sądownictwa przez PiS!

Żądajcie 3x veto!

Protestujemy dalej!

Rośnie liczba protestujących. Do protestów dołączają kolejne miejscowości. Im mniejsza miejscowość, tym trudniej jest zdobyć się na wyjście na ulice i wyrażenie swojego sprzeciwu wobec działań PiS. Jesteśmy pełni podziwu dla Was.

W sobotę spotykamy się ponownie w wielu miejscach w całej Wielkopolsce.

O 21:00 zapłoną lampki, świeczki, znicze, latarki... Utworzymy kolejny Łańcuch Światła.

W Poznaniu spotykamy się tym razem w parku Kasprowicza, koło Areny.

https://twitter.com/KODWielkopolska/status/888519018541453312

Pozdrawiam

Joanna Darecka

Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


20 lipca 2017, 1:33 Protesty w czwartek w Wielkopolsce


Zdj. Waldemar Andrzej Jóźwiak

KODerzy i KODerki,

protesty trwają nie tylko w Warszawie, ale także w całym kraju. Również Wielkopolanie biorą w nich udział.

Wszyscy musimy wyrazić swój sprzeciw wobec zawłaszczania przez PiS sądownictwa oraz niszczenia demokracji. Nikt nie może pozostać obojętny!

Łańcuch Światła zapłonie ponownie!

W czwartek, 20 lipca, spotykamy się o godz. 21:00:

 • w Poznaniu na pl. Wolności,
 • w Grodzisku Wlkp pod Sądem Rejonowym na ul. Żwirki i Wigury 1,
 • w Kaliszu pod Sądem Okręgowym, al. Wolności 13,
 • w Lesznie pod sądem rejonowym na ul. Dąbrowskiego 2.

Pozdrawiam

Joanna Darecka

Pełnomocnik ds. członkowskich

Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


19 lipca 2017, 21:55 Kawiarenka KOD w czwartek

W czwartek w EMPiKu odbędzie się o 18:00 spotkanie z Tomaszem Piątkiem, autorem książki o Maciarewiczu.

Po spotkaniu autorskim - Kawiarenka.

Jeśli o 21:00 odbędzie się na pl. Wolności kolejny Łańcuch Świateł - oczywiście przyłączymy się do niego. Zapraszamy!

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


19 lipca 2017, 16:05 Spotykamy się w Łańcuchu Światła

Dziś, w środę, 19.07, spotykamy się ponownie na pl. Wolności o 21:00, by wyrazić swój sprzeciw wobec zawłaszczania sądownictwa przez PiS. To niszczenie podstaw demokracji! Zabierzcie latarki, świeczki, lampki, znicze... Przyjdźcie, przyprowadźcie rodzinę i znajomych. Razem możemy więcej!

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


13 lipca 2017, 23:55 Akcja w obronie sądów - w niedzielę w Poznaniu

W niedzielę, 16 lipca, w Poznaniu odbędzie się akcja w obronie niezawisłości sądów Łańcuch Światła.

Zapraszamy na pl. Wolności, o godz. 21:00. Poniżej znajdą Państwo informacje o wydarzeniu.

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com

Szczegółowe informacje

wydarzenie jest protestem równoległym do Łańcuch światła i Łańcuch Światła razem z sędziami przed Sądem Najwyższym

KIEDY: godz. 21, niedziela 16 lipca 2017 roku GDZIE: Plac Wolności w Poznaniu JAK: ze świecami, latarkami, telefonami, czy innymi przenośnymi lampami. Prosimy nie używać żadnych znaków czy emblematów.

Dlaczego protestujemy?
W środę Sejm przyjął przyjął ustawę o sądach powszechnych, która Zbigniewowi Ziobrze umożliwi wymianę wszystkich prezesów sądów bez powodu, a prezesom - naciskanie na poszczególnych sędziów.
https://oko.press/sejm-przyjal-ustawe-o-sadach-powszechnych-koniec-niezaleznym-sadownictwem/

Pojawił się też projekt ustawy umożliwiający Ministrowi Sprawiedliwości odwoływanie i powoływanie sędziów Sądu Najwyższego wg. swojego widzimisię.

Dlaczego jest to zła informacja?
Sąd Najwyższy zatwierdza wybory do Sejmu i Senatu. Jeśli SN będzie zależny od polityków to możemy się liczyć z tym że kolejne wybory nie będą wolne, lecz zależne od partii aktualnie panującej. Słowem grozi nam powrót do PRL.
http://www.newsweek.pl/polska/polityka/pis-reformuje-sadownictwo-pis-usunie-wszystkich-sedziow-sn,artykuly,413057,1.html

Mieszkańcy dawnej Polski rozpalali świece, aby odpędzić złe moce i groźne zjawiska atmosferyczne takie jak burze. Dziś, gdy nad polskim państwem zbierają się czarne burzowe chmury, a politycy z obozu rządzącego przywołują upiory, które w Europie odeszły wraz z upadkiem totalitarnych ustrojów, nie możemy milczeć.

Zjednoczeni we wspólnej sprawie, również razem z sędziami, spotkajmy się w niedzielę o godz. 21 na Placu Wolności.
Wolne wybory, niezależne i niezawisłe sądownictwo, Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny - to długa lista zmian, które wprowadza obecny rząd ignorując Konstytucję, trójpodział władzy i demokrację.

Przyjdź! Weź ze sobą świecę! Wesprzyj sędziów! Razem stwórzmy wielki łańcuch światła!

Zapraszamy wszystkich!

Wydarzenie stworzył Franciszek Sterczewski, ale organizatorami akcji są wszyscy uczestnicy, czyli mieszkańcy miasta Poznań.

PS Pomysłodawcy ( Iustitia Polska - "Polish Judges" )

Zachęcamy do brania udziału we wszystkich planowanych protestach!

#ZamachLipcowy #SądNajwyższy

PROFILE POZOSTAŁYCH WYDARZEŃ W OBRONIE SĄDÓW:

PIĄTEK, 14 lipca, godz. 9.00 pod Sejmem: Nie dla zamachu na sądy!(Obywatele RP) oraz w godz. 9.00 pod Sejmem: KRS - Bronimy trójpodziału władzy - DO SKUTKU! (Komitet Obrony Demokracji) oraz Sąd nad PiS - PiS pod sąd (Stowarzyszenie Obywatele Solidarnie w Akcji);

SOBOTA, 15 lipca, godz 15:00 przed Pałacem Prezydenckim: Nie oddamy wolnych wyborów! (Razem)

NIEDZIELA, 16 lipca, godz. 15.00 - 24.00 pod Sejmem Komitet Obrony Demokracji i Obywatele RP: To NIE Koniec! Powstrzymajmy Zamach Stanu

godz. 21.00 Łańcuch światła (Iustitia Polska - "Polish Judges") i Akcja Demokracja


13 lipca 2017, 23:55 Wyjazd do Warszawy w niedzielę

Zbieramy zgłoszenia na wyjazd do Warszawy na manifestację pod Sejmem w niedzielę, 15.07 (od 15:00).

Proszę o zgłoszenia jutro, tj. w piątek.
Postaramy się zorganizować autobus dla chętnych.

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com

Poniżej treść zaproszenia na protest:

12 lipca 2017 r. partia Pis w sposób ordynarny i już zupełnie jawnie zdecydowała się przeprowadzić ustrojowy zamach stanu.

Zdemolowano Krajową Radę Sądownictwa. Nowa ustawa w praktyce likwiduje niezależność sądów, a tym samym konstytucyjną zasadę trójpodziału władzy.

Bardziej jaskrawy jest jednak projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, który chwilę przed północą trafił do laski marszałkowskiej w trybie poselskim – tzw. „szybka ścieżka legislacyjna” – chcą więc dokonać dzieła totalnego zniszczenia jeszcze w wakacje. Projekt zakłada natychmiastowe usunięcie wszystkich sędziów Sądu Najwyższego. Chyba, że Pan Zbyszek uzna, że któraś z tych osób ma zostać.

Dokładnie tak zapisano na 74 stronie projektu – w art. 87 § 1. Całość liczy 81 stron „prawa”. Obecna ustawa o SN ma ich 27.

Te wszystkie przepisy razem wzięte sprawiają, że za chwilę to minister Ziobro będzie mógł w praktyce jednoosobowo decydować o tym kto i w jakiej sprawie ma orzekać. Pytaniem retorycznym jest czy będzie mógł decydować o treści wyroków dla konkretnych osób.

Sąd Najwyższy Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza ważność wyborów do Sejmu i Senatu oraz wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a także ważność referendum ogólnokrajowego i referendum konstytucyjnego.

Nie sposób mieć już żadnych wątpliwości – PiS chce zagarnąć kontrolę nad wszystkimi wolnymi wyborami w naszym kraju. One nie mają już być „wolne” ! „Nieważne, kto głosuje, ważne, kto liczy głosy”. Tak powiedział niegdyś Józef Stalin... Nie oddał władzy przez dziesięciolecia. Jego pełne terroru rządy spłynęły rzeką krwi.

Nie mamy wątpliwości. Jesteśmy świadkami zamachu stanu. W trosce o Polskę, przyszłość naszą i naszych dzieci, nie możemy na to pozwolić.

Wszyscy wolni ludzie!!! Przybądźcie pod Sejm w najbliższą niedzielę.
Pokażmy, że muszą się w końcu zatrzymać.

KOMITET OBRONY DEMOKRACJI


12 lipca 2017, 21:35 Kawiarenka KOD w czwartek a po niej PIKIETA

Kiedy? Jutro!!! Czyli w czwartek 13 lipca 2017 r., godz. 20.00. Gdzie? Poznań, pl.Wolności, pod fontanną. Kto? My. Wkurzani Polacy, Poznaniacy, KODerzy. Co? Wyrazimy nasz sprzeciw wobec ataku rządzącej sekty na trójpodział władzy w naszym kraju. Przyjdźcie!!!

/Sławomir Majdański

Oczywiście tradycyjnie spotykamy się na Kawiarence KOD, w EMPiKu, o 18:00.

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska biuro.wlkp@ruchkod.pl tel. +48 797 207 200


28 czerwca 2017, 22:18 Kawiarenka KOD w czwartek

Zapraszamy na tradycyjną Kawiarenkę KOD w czwartek, 29.06, o 18., w EMPiKu przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Tematy:
1. Zbliżające się akcje 2. Spotkanie w Puszczykowie 3. Sprawy bieżące

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


27 czerwca 2017, 22:49 Stop wycince Puszczy - akcja w Poznaniu

Spotykamy się 30 czerwca przed godziną 15.00 na Pl. Wolności przed ul. Paderewskiego.

Musimy głośno i stanowczo powiedzieć: Stop wycince Puszczy Białowieskiej ! Stop działaniom ministra ochrony środowiska, który masakruje nasze środowisko naturalne ! Nie zgadzamy się na masową wycinkę drzew w puszczy. Nie zgadzamy się na kłamstwa ministra Szyszki, który twierdzi, że wycina tylko chore drzewa, a w rzeczywistości pustoszy całe hektary lasu.

Nie możemy stać biernie, kiedy padają kolejne drzewa. Niezależnie od naszych przekonań i poglądów – Puszcza Białowieska to nasze wspólne i unikatowe dobro, które należy chronić.

Naszą akcję w obronie Puszczy Białowieskiej rozpoczniemy punktualnie o godzinie 15.00 i będziemy wspólnie maszerować wokół skrzyżowania Al. Marcinkowskiego/ Paderewskiego/Pl. Wolności.

Tego dnia będziemy aktywni nie tylko w Poznaniu – podobne akcje będą zorganizowane w kilkunastu innych miastach w całej Polsce.

/Zarząd Regionu
KOD Wielkopolska


23 czerwca 2017, 17:15 Rocznica Czerwca'56

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,

Zbliża się kolejna rocznica Poznańskiego Czerwca 1956, który na trwałe wpisał się w historię Poznania, Polski i całej Europy. To właśnie w Poznaniu doszło do pierwszego, otwartego buntu polskich obywateli przeciwko totalitarnej, komunistycznej władzy; to właśnie tutaj rozpoczęła się długa droga do wolnej i demokratycznej Polski.

W imieniu KOD WIELKOPOLSKA zachęcamy wszystkich do udziału w licznych oficjalnych uroczystościach związanych z obchodami tej rocznicy, które są organizowane w Poznaniu. Miło nam zakomunikować, że dzięki inicjatywie i zaangażowaniu naszych grup lokalnych rocznica Poznańskiego Czerwca 1956 zostanie symbolicznie uczczona 28 czerwca także w Kaliszu, Lesznie i Pile.

Bez wątpienia na naszą szczególną uwagę zasługują główne uroczystości, które rozpoczną się w środę 28 czerwca o godzinie 18.30 na pl. Mickiewicza w Poznaniu pod Poznańskimi Krzyżami.

Oficjalna delegacja KOD WIELKOPOLSKA złoży kwiaty pod pomnikiem, ale o wiele ważniejszy będzie przede wszystkim liczny udział naszych członków i sympatyków. Dlatego gorąco apelujemy o obecność na pl. Mickiewicza w Poznaniu, aby w należyty sposób uczcić pamięć ofiar i uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 !

Zarząd Regionu KOD WIELKOPOLSKA


23 czerwca 2017, 17:15 Zbieramy zamówienia na flagi KOD

Drodzy/-gie członkowie/-inie i sympatycy/-czki KOD!

Trwa ogólnopolska akcja zbierania zamówień na flagi KOD [bez drzewca, rozmiar 65 x 120 cm, cena 12,30 zł brutto za 1 szt.!!!]. Zanim je zamówimy, musimy wiedzieć, jak wielkie zamówienie będziemy składać. Dlatego prosimy was o przemyślane deklaracje, jaką ilością bylibyście zainteresowani. [...]

Będziemy zbierać przedpłaty po ustaleniu wielkości zamówienia - poinformujemy o tym później i podamy numer konta do wpłat. Deklaracje zbieramy do końca czerwca.

Jeśli nie zbierzemy wystarczającej ilości w waszych deklaracjach w skali kraju (minimum 1.000 szt.), będziemy zmuszeni odwołać akcję.

Zarząd Regionu

Zamówienia proszę przesyłać do mnie na adres:

kodwlkp.pozafb@gmail.com

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


20 czerwca 2017, 3:32 Turkusowa samoorganizacja - w środę, 21.06

Serdecznie zapraszamy na kolejne, cykliczne spotkanie poświęcone turkusowej samoorganizacji, które odbędzie się w najbliższą środę 21 czerwca w godzinach 17:00-20:00 w biurze KOD w Poznaniu, przy ul. Zamkowej 7a/2.

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska biuro.wlkp@ruchkod.pl tel. +48 797 207 200


16 czerwca 2017, 23:49 Spotkanie Młodego KODu

Z niekłamaną satysfakcją chciałbym poinformować, iż w najbliższą niedzielę odwiedzi nas Natalia Tarmas - członek Zarządu Głównego KOD oraz członek Młodego KOD Polska.

Z tej okazji chciałbym w niedzielę, 18.06.2017, na godzinę 14.00, zaprosić do naszego biura przy ulicy Zamkowej 7a/2 w Poznaniu wszystkich KODerów, którzy działają, działali, bądź też chcą działać, w Młodym KOD WLKP.

Zapraszam młodzież i osoby do 30 roku życia na spotkanie z Natalią. Zaproście też znajomych w Swoim wieku zainteresowanych aktywnością i niech ta niedziela stanie się dniem, w którym Młody KOD WLKP zacznie na nowo działać.

Sławomir Majdański


16 czerwca 2017, 00:13 Zapraszamy na wykład prof. Kubickiego

Latający Uniwersytet Demokracji zaprasza na wykład otwarty prof. dra hab. Romana Kubickiego „Demokracja a sens życia, czyli dlaczego o n i popierają wciąż PiS?”

który odbędzie się w dniu 20 czerwca 2017 r., o godz. 18:00, w sali konferencyjnej na 4 piętrze biurowca Delta, przy ul. Towarowej 35 w Poznaniu.

Prof. Roman Kubicki jest Dyrektorem Instytutu Filozofii Uniwersytetu Adama Mickiewicza, a także profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zajmuje się zagadnieniami mieszczącymi się zarówno w filozofii współczesnej, filozofii kultury (szczególnie kultury popularnej) i filozofii społeczno-politycznej. Oprócz filozofii porusza też zagadnienia związane z teorią sztuki, estetyką i kulturą współczesną – reklamą, filmem, Internetem i muzyką. W swoich badaniach podejmuje problematykę wpływu kultury popularnej na kształtowanie się współczesnej tożsamości oraz dominujących strategii życia. Analizuje możliwe wymiary i przejawy współczesnej duchowości. Jest autorem i współautorem wielu książek, najważniejsze wśród nich to: „Pierścienie Gygesa”, „Ani mieć, ani być”, „Interpretacja a poznanie”, "Egzystencjalne konteksty dzieła sztuki".

W swoim wykładzie prof. Kubicki będzie próbował pokazać, że poparcie dla prawicowych wizji życia i świata jest często efektem wykorzystania przez nie swoistej uczciwości tzw. słabych ontologii społecznych. Uczciwość ta przejawiała się i nadal przejawia potrzebą demaskowania własnej bezradności, a w każdym razie niepewności.

Zapraszamy serdecznie!

Latający Uniwersytet Demokracji

Komitet Obrony Demokracji Wielkopolska


13 czerwca 2017, 23:35 Spotkanie KOD 2 lipca

Koderki, Koderzy! Członkowie, Sympatycy!

Niedługo upłynie pół roku od momentu wyboru nowego Zarządu Regionu. Chcemy się z Wami spotkać, podsumować naszą dotychczasowa działalność, usłyszeć co robimy źle, co wymaga poprawy. Może znajdą się i dobre strony naszych działań, chętnie Was wysłuchamy.

Z tej okazji zapraszamy wszystkich, członków i sympatyków, 2 lipca o 16:00 - 20:00 do Puszczykowa, do Leśnego Ośrodka Szkoleniowego, ul. Wodziczki 3. Ponieważ nie dysponujemy funduszami na opłacenie miejsca i zapewnienie konsumpcji, musimy Was prosić o pomoc.

Składka wynosiłaby 20 PLN /osoby (w tym pyra z gzikiem + kiełbaska z grilla), mile widziane dzieci dla których wstęp byłby wolny. Może nasze przemiłe koleżanki i koledzy będą gotowi coś przytargać ze sobą, np. ciasta czy sałatki? Napitki i popitki we własnym zakresie i na własną odpowiedzialność.

Wpłaty:
Nr konta: 05 1240 3220 1111 0010 0257 3453
Grażyna Ciesielska
w tytule wpłaty: spotkanie 2 lipca Puszczykowo

Serdecznie zapraszamy.

Liczymy na tłumy chętnych do rozmów o naszym wielkopolskim KOD-zie.

http://www.puszczykowo.lasy.gov.pl/lokalizacja

Grażyna Ciesielska

Proszę chętnych o zgłaszanie się do mnie na maila.

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


10 czerwca 2017, 23:25 Protest pod Urzędem Wojewódzkim

Wielkopolanie.

Jutro czyli w niedzielę o godz. 17.00 pod Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu spotykamy się wszyscy.

Spotykamy się, aby wyrazić nasz zdecydowany protest wobec wydarzeń, które miały miejsce w dniu dzisiejszym na Krakowskim Przedmieściu.

Nie chcemy zamiany policji w PRL-owską milicję. Nie chcemy powrotu państwa autorytarnego. Nie chcemy żyć w państwie zniewolonym strachem i pogardą Polaka w stosunku do Polaka.

Wolność!!! Równość!!! Demokracja!!!

Przekazujcie, nawołujcie, udostępniajcie, zapraszajcie!!!

/Sławomir Majdański


9 czerwca 2017, 23:44 Spotkanie z Jerzym Stępniem w Szamotułach

KOMITET OBRONY DEMOKRACJI i NOWOCZESNA serdecznie zapraszają na wykład otwarty Jerzego Stępnia „Czy żyjemy w państwie demokratycznym ?”. Wykład ten odbędzie się we wtorek 13 czerwca o godz. 18 w Szamotułach, w Muzeum –Zamek Górków przy ul. Wronieckiej 30.

Jerzy Stępień to znany i ceniony prawnik, obecnie sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Przypomnijmy, że w latach 1989 – 1993 Jerzy Stępień był senatorem I i II kadencji, a następnie w latach 1997 – 1999 wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji. W czerwcu 1999 roku Jerzy Stępień został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, a w listopadzie 2006 Prezydent Lech Kaczyński powołał go na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego. W czerwcu 2008 roku Jerzy Stępień zakończył swoją kadencję sędziego i zarazem sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Od 2016 roku Jerzy Stępień pełni funkcję prezesa Instytutu Lecha Wałęsy.

Pozdrawiam

Joanna Darecka

Pełnomocnik ds. członkowskich, Komitet Obrony Demokracji, Region Wielkopolska, tel. +48 797 207 200

kodwlkp.pozafb@gmail.com


8 czerwca 2017, 21:09 Kawiarenka KOD w czwartek

Zapraszamy na tradycyjną Kawiarenkę w czwartek, 8 czerwca. EMPiK, ul. Ratajczaka 44, od 18-20 kawiarenka na dole, od 20 taras na pl. Wolności.

Tematy Kawiarenki:

 1. Zadanie dla KOD na wakacje.
 2. Obchody Poznańskiego Czerwca 56
 3. Co z działalnością poznańskich grup lokalnych ?

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


5 czerwca 2017, 21:09 Wyjazd 10 czerwca na antymiesięcznicę

Organizowany jest wyjazd osób, które chcą udział wziąć w kontrmanifestacji przeciwko miesięcznicy smoleńskiej.

Osoby zainteresowane wyjazdem autobusem z Poznania proszę o zgłaszanie się do mnie na maila.

Pozdrawiam

Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


2 czerwca 2017, 23:46 Wykład LUD "Niedemokratyczne państwo bezprawia?

W środę, 7 czerwca, o godz. 18:00, w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji, odbędzie się wykład otwarty „Niedemokratyczne państwo, bezprawia?”, który wygłosi prof. dr hab. Jerzy Zajadło. Wykład odbędzie się w sali konferencyjnej na 4 piętrze biurowca Delta, przy ul. Towarowej 35 w Poznaniu.

Prof. dr hab. Jerzy Zajadło jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Praw i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. To specjalista w zakresie teorii i filozofii prawa. Kierownik katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa. Członek-korespondent PAN w Krakowie. Do 2016 r. był członkiem kolegium redakcyjnego „Przeglądu Sejmowego”. Szerokiemu odbiorcy jest znany ze swoich publikacji prawnych w Gazecie Wyborczej.

Na pytanie o treść wykładu prof. J. Zajadło tak odpowiedział:

„Gdyby do działań PiS z ostatnich kilkunastu miesięcy przyłożyć niektóre z powojennych tez Gustava Radbrucha, to trzeba ze zdumieniem i przykrością stwierdzić, iż dzisiejsza Polska jest niedemokratycznym państwem bezprawia. Trudno się więc dziwić, że z trudem pasuje do aksjologii leżącej u podstaw Unii Europejskiej.

Jest bowiem dokładnie tak, jak pisał wspomniany Gustav Radbruch w 1945 roku: "Korzyść własną panujących widzi się jako korzyść powszechną. I tak oto utożsamianie prawa z rzekomą lub domniemaną korzyścią narodu zmieniło państwo prawa w państwo bezprawia".

Stoimy więc w obliczu gigantycznego paradoksu, ponieważ przyszło nam chronić prawo i sprawiedliwość przed Prawem i Sprawiedliwością. Nie jesteśmy bowiem w stanie zaakceptować filozofii prawa zarysowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego w pamiętnym wywiadzie dla niemieckiej stacji telewizyjnej Deutsche Welle. Ten sam Radbruch napisał bowiem też inne zdanie "Nie, nie może tak być: wszystko, co służy narodowi, jest prawem; raczej odwrotnie: tylko to, co jest prawem, służy narodowi". I napisał jeszcze coś: "Jeśli ustawy świadomie zaprzeczają sprawiedliwości, np. arbitralnie przyznają i odbierają ludziom ich prawa, to nie obowiązują, naród nie jest zobowiązany do ich przestrzegania, a prawnicy również powinni zdobyć się na odwagę odmówienia im charakteru prawa".”

Wydarzenie fb: https://www.facebook.com/events/1417231911665334/

Zapraszamy serdecznie!

Latający Uniwersytet Demokracji

Komitet Obrony Demokracji Wielkopolska


30 maja 2017, 21:09 4 czerwca - piknik Wszyscy dla wolności

Wolność jest ważna dla małych i dużych, dla najmłodszych i tych trochę starszych. I dlatego KOD Wielkopolska serdecznie zaprasza na rodzinny piknik WSZYSCY DLA WOLNOŚCI, który odbędzie się w niedzielę 4 czerwca w Poznaniu, w godzinach 15-18, w Parku Jana Pawła II (Łęgi Dębińskie).

Współorganizatorem naszego pikniku jest Urząd Miasta Poznania. W taki właśnie sposób chcemy przypomnieć o kolejnej rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku - tych pierwszych, częściowo wolnych wyborów, które szeroko otworzyły Polsce i Polakom drzwi do wolności i demokracji. Chcemy pamiętać, że 4 czerwca 1989 roku to jedna z najważniejszych dat w najnowszej historii Polski.

Spotkajmy się razem z rodzinami, znajomymi i sąsiadami, aby wspólnie świętować rocznicę czerwcowych wyborów z 1989 roku. Dla wszystkich przygotowaliśmy szereg atrakcji i niespodzianek. Dla tych najmłodszych będą zabawy, konkursy i happeningi. Z tymi starszymi chcielibyśmy także porozmawiać, o takich ważnych sprawach jak wolność i demokracja oraz prawa i wolności obywatelskie.

Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu, nie tylko mieszkańców Poznania, ale także gości z całej Wielkopolski! Spotkajmy się razem 4 czerwca w Poznaniu!

https://www.facebook.com/events/309499882806614/


29 maja 2017, 22:43 W czwartek Kawiarenka KOD

W czwartek, 1 czerwca, tradycyjna Kawiarenka KOD w Poznaniu.

Zapraszamy na spotkanie z nowym członkiem Zarządu Głównego Robertem Ciesielskim oraz na spotkanie z delegatami KOD Wlkp. Będzie można w nieskrepowanej rozmowie zadawać nawet najtrudniejsze pytania.

Od godz.18-20 jesteśmy w kawiarence EMPiK, a po godz. 20 w ogródku na placu.

Marek Krajewski


29 maja 2017, 14:02 Wykład otwarty LUD w Opalenicy - prof. Tadeusz Kowalski

We wtorek, 30 maja 2017 r., o godz. 19:00, w Centrum Kultury w Opalenicy, os. Centrum 11 – w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji – odbędzie się wykład otwarty prof. dr hab. Tadeusza Kowalskiego „Gospodarka w czasach post-prawdy”.

To już drugi wykład Latającego Uniwersytetu Demokracji w Opalenicy.

Prof. dr hab. Tadeusz Kowalski jest pracownikiem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Specjalizuje się w ekonomii międzynarodowej i teorii polityki gospodarczej. Jest redaktorem naczelnym Economics and Business Review.

W wykładzie prof. dr hab. Tadeusza Kowalskiego centralnym problemem będzie zjawisko post-prawdy i jego konsekwencje dla gospodarki Polski. Na gospodarczy dorobek Polski lat 1990-2016 wspólnie spojrzymy w trzech perspektywach: skąd przyszliśmy, co osiągnęliśmy, dokąd zmierzamy. Zapraszamy serdecznie!

Latający Uniwersytet Demokracji
Komitet Obrony Demokracji Wielkopolska20 maja 2017, 3:39 Wykład otwarty LUD - prof. P. Czapliński - 24 maja o 19:00

Latający Uniwersytet Demokracji zaprasza na wykład otwarty

prof. dra hab. Przemysława Czaplińskiego

„Końce historii. Literatura polska i problem dalszego ciągu”

który odbędzie się w środę, 24 maja, o godz. 19:00, w sali konferencyjnej

na 4 piętrze biurowca Delta, przy ul. Towarowej 35 w Poznaniu.

Prof. dr hab. Przemysław Czapliński jest wykładowcą na Wydziale Filologii Polskiej UAM, krytykiem literackim, znawcą literatury współczesnej. W latach 1997-2001 i 2010-2013 należał do jury Nagrody Literackiej Nike, aktualnie zasiada w jury konkursu teatralnego poświęconego polskiej dramaturgii współczesnej "Metafory rzeczywistości”. Jest członkiem redakcji czasopisma „Teksty Drugie”. A także laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich.

Z trzech powodów (albo: w trzech zakresach) Polska dotarła do końców historii:

 1. pierwszy koniec dotyczy zakładanej po roku 1989 struktury społecznej, która miała opierać się na klasie średniej;
 2. koniec drugi dotyka modelu demokracji i wiąże się z niemożnością demokratycznego rozwiązania konfliktu między prawami obywatelskimi i polityczną sprawczością;
 3. koniec trzeci dotyczy uczestnictwa w Unii Europejskiej (czyli w ponadpaństwowym związku o charakterze polityczno-ekonomicznym określającym wspólne cele historyczne).

Aktualny stan klasy średniej, demokracji i polskiej obecności w Unii Europejskiej to nie tylko końce dotychczasowego status quo, lecz także kres wyobraźni - społecznej, demokratycznej i geopolitycznej. Zarazem „końce historii” to - kierujące uwagę ku kulturze - wyzwanie do wymyślania dalszego ciągu.

https://www.facebook.com/events/1317287061640827/

Zapraszamy serdecznie!

Latający Uniwersytet Demokracji

Komitet Obrony Demokracji Wielkopolska

Pozdrawiam

Joanna Darecka

Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


17 maja 2017, 0:34 Kawiarenka KOD w czwartek

Tradycyjnie zapraszamy do Kawiarenki KOD w czwartek, 18 maja, o godz. 18, w EMPiKu, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Tematyka spotkania:

 1. Jaki jest nam potrzebny ZG ?
 2. Akcje na maj i czerwiec.
 3. KOD, a wybory samorządowe.

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


17 maja 2017, 0:22 Akcja Wyroki Trybunału są ważne!


AKCJA OGÓLNOPOLSKA - Wyroki Trybunału są WAŻNE! Zapraszamy!

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje wszystkich obywateli, a wyroki Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.

Trybunał Konstytucyjny w 2016 wydał trzy orzeczenia, które w myśl zapisów Konstytucji są ważne, ale Beata Szydło odmówiła ich publikacji w Dzienniku Ustaw.

W ubiegłym tygodniu te wyroki usunięto ze strony Trybunału Konstytucyjnego, a sędzia Muszyński stwierdził, iż "Ponieważ nie weszły one do systemu prawnego, bo nie zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw, to nie ma podstaw do tego, aby tkwiły w bazie orzecznictwa i komplikowały rzeczywistość prawną." [cyt. za OKO.PRESS]

Ponieważ opinia sędziego Muszyńskiego pozostaje tylko i wyłącznie jego prywatną opinią i nie rodzi skutków prawnych, postanowiliśmy uświadomić osobom współodpowiedzialnym za zaistniały stan rzeczy, że te wyroki SĄ WAŻNE, OBOWIĄZUJĄ i zgodnie z Konstytucją PODLEGAJĄ PUBLIKACJI.

Dotychczas nie udało nam się przekonać o konieczności publikacji tych orzeczeń zobowiązanych do tego organów Państwa w Dzienniku Ustaw.

Dlatego zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli, którzy przestrzegają zapisów Konstytucji i chcą dbać o demokratyczny porządek prawny w Polsce, DO SKŁADANIA WNIOSKÓW O UDOSTĘPNIANIE INFORMACJI PUBLICZNEJ w odniesieniu do tych trzech wyroków do Biura Trybunału Konstytucyjnego.

Gotowy wzór wniosku można pobrać ze strony:

https://drive.google.com/file/d/0ByOBHPEeGMeIYV9YdnI0TWttVEE/view?usp=sharing

Wnioski można składać anonimowo albo podać swoje dane (nie jest to wymagane). Można je wysłać maile lub pocztą. Można także je złożyć za pośrednictwem ePUAP [podmiot TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY (adres skrytki /lmiw7w446k/SkrytkaESP)].

Trybunał, jako podmiot zobowiązany, musi na te wnioski odpowiedzieć w terminie 14 dni. Na każdy wniosek osobno.

Udostępniajcie informacje o tej akcji znajomym, rozsyłajcie wzór wniosku mailem i ślijcie do adresata:

prezydialny@trybunal.gov.pl zolotar@trybunal.gov.pl prasainfo@trybunal.gov.pl

Al. Jana Christiana Szucha 12A 00-918 Warszawa

Dziękujemy za udział w tej akcji i prosimy Was o przesyłanie nam odpowiedzi, które otrzymacie. W razie jakichkolwiek problemów prosimy o kontakt.

 #WyrokiTK

https://wlkp.ruchkod.pl/wp/wyroki-trybunalu-sa-wazne/

Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/298535347252505/

Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


16 maja 2017, 1:55 Protest 25 maja - ŻĄDAMY REFERENDUM!

Prawie milion obywateli podpisało wniosek do Parlamentu o przeprowadzenie referendum w sprawie tzw. reformy edukacji. Żądamy od parlamentarzystów respektowania tej woli.

ŻĄDAMY REFERENDUM!

Nie godzimy się na lekceważenie naszego - w tym rodziców, nauczycieli i uczniów - głosu. Nie akceptujemy tak radykalnych zmian w polskiej szkole - forsowanych na siłę, bez przygotowania, wbrew opinii wszelkich możliwych ekspertów, wbrew opinii samorządów, które muszą za te bezsensowne zmiany zapłacić.

ŻĄDAMY REFERENDUM!

Komitet Obrony Demokracji przyłącza się do inicjatywy Poznańskiego Forum Rodziców i Rad Rodziców. Wraz z innymi organizacjami zawiązaliśmy Porozumienie przeciwko złej 'reformie'.

Wspólnie ogłaszamy Obywatelski Protest pod hasłem: „910 tysięcy – żądamy referendum!". Demonstracja odbędzie się w Poznaniu, na Placu Mickiewicza, w czwartek 25 maja o godzinie 18:00 i będzie częścią ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Głos zabiorą rodzice, uczniowie i nauczyciele - osoby bezpośrednio dotknięte skutkami reformy.

Zapraszamy wszystkich, którzy nie chcą tak źle przygotowanych, tak szkodzących dzieciom zmian i którzy wraz z nami chcą po raz kolejny zawołać:

ŻĄDAMY REFERENDUM!

W skład Porozumienia wchodzą, w kolejności alfabetycznej:
Inicjatywa Polska,
Komitet Obrony, Demokracji,
Koalicja NIE dla chaosu w szkole,
Nowoczesna,
Ogólnopolski Strajk Kobiet,
Platforma Obywatelska RP,
Poznańskie Forum Rodziców i Rad Rodziców,
Poznań - Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji
Partia Razem,
Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Kontakt: forumrodzicowpoznan@gmail.com
Pozdrawiam
Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


14 maja 2017, 22:24 Wykład prof. Podemskiego w Wolsztynie

Latający Uniwersytet Demokracji zaprasza na wykład otwarty w Wolsztynie!

We wtorek, 16 maja, o godz. 18:00 w Restauracji Galeria Europejskich Przysmaków (I piętro), ul. Roberta Kocha 45 w Wolsztynie odbędzie się wykład

prof. dra hab. Krzysztofa Podemskiego

„Społeczeństwo polskie 28 lat po transformacji”

Prof. Krzysztof Podemski w oparciu o dane CBOS pokaże, jak Polacy oceniali przemiany 1989-2014 oraz jak oceniają obecną rzeczywistość w naszym kraju. Prof. Podemski przedstawi postawy różnych grup społeczeństwa polskiego wobec polityki i polityków, innych narodów, przeszłości i przyszłości. Po wykładzie odbędzie się dyskusja, w trakcie której prof. Podemski chętnie pozna opinie mieszkańców Wolsztyna na ten temat.

Prof. dr hab. Krzysztof Podemski jest profesorem Instytut Socjologii UAM, członkiem Konsorcjum Naukowego Analiza Dyskursu, a także członkiem Zarządu Głównego OTWARTA RZECZPOSPOLITA - Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii. Poznaniakom jest też znany jako felietonista poznańskiej Gazety Wyborczej.

Serdecznie zapraszamy!

Latający Uniwersytet Demokracji
Komitet Obrony Demokracji Wielkopolska


10 maja 2017, 13:46 Kawiarenka KOD w czwartek

W czwartek, 11 maja, o godz. 18:00 odbędzie się kolejne spotkanie Kawiarenki KOD w EMPiKu, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Przypominam też, że co tydzień w czwartki, w godz. 17-19 w biurze KOD przy ul. Zamkowej 7A/2 odbywają się dyżury Bezpłatnej Pomocy Prawnej KOD.

Pozdrawiam

Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


9 maja 2017, 2:02 Wykład otwarty prof. Bliklego o turkusowej organizacji

Latający Uniwersytet Demokracji zaprasza serdecznie na wykład otwarty prof. Andrzeja Blikle'go

„Turkusowa demokracja partnerska”

który odbędzie się w sobotę, 13 maja, o godz. 10:00, w Collegium Da Vinci, przy ul. Kutrzeby 10 w Poznaniu.

Prof. Andrzej Blikle jest autorem książki „Doktryna jakości”, która prezentuje ideę turkusowej organizacji, opartej na samoorganizacji, a nie na hierarchicznym zarządzaniu.

O demokracji utarło się mówić, że ma wiele wad, ale nikt jeszcze lepszego ustroju nie wymyślił. Na szczęście coś się zaczyna w tej sprawie zmieniać.

Jak zauważył Frederik August von Hayek w swojej „Konstytucji wolności”, przy podejmowaniu decyzji metodą głosowania większościowego liczba osób znających się na przedmiocie głosowania jest często w mniejszości, ale o jego wyniku decyduje większość, która się nie zna. Ten syn-drom „strukturalnej niekompetencji” występuje często w gremiach parlamentarnych i samorządowych, przy czym nie musi to być ułomność związana ze złym doborem osobowym tych gremiów, ale fundamentalna wada zasady, że większość zawsze ma rację.

Czy istnieje więc jakieś rozwiązanie tego problemu? Okazuje się, że tak, choć na razie jest to bardziej domena przedsiębiorczości, niż polityki. Tym rozwiązaniem jest „samozarządzająca się organizacja”, w której decyzje są podejmowane według bardzo prostej zasady: decydują ci, którzy wiedzą, a reszta ma do nich zaufanie. Tylko tyle i aż tyle.

Brzmiałoby to jak idealistyczna bajka, gdyby nie fakt, że takie organizacje nie tylko istnieją — również w Polsce (!) — ale też swoją skutecznością przewyższają wszystko co tradycyjne.

Oczywiście kluczem tego sukcesu jest wzajemne zaufanie i partnerstwo pomiędzy wszystkimi członkami organizacji. Aby je osiągnąć należy w pierwszej kolejności porzucić wiele toksycznych stereotypów: że ludzie są z natury leniwi i nieuczciwi (my oczywiście nie!), że kij i marchewka są skuteczne, a pracownik powinien czuć respekt przed szefem, że powinien mieć ściśle określoną listę zadań… Jednak samo oczyszczania firmy z trucizn nie wystarczy. Równolegle należy wprowadzać metody pozytywne: asertywny dialog, aktywne słuchanie, uważność, zaufanie i partnerstwo. To oczywiście nie jest proste i wymaga czasu, ale jest możliwe. Warto pójść tą drogą nie tylko dla sukcesów biznesowych, ale przede wszystkim dla codziennej jakości życia naszego i naszych współpracowników.

Więcej szczegółów o turkusie można znaleźć na http://www.moznainaczej.com.pl/

Latający Uniwersytet Demokracji

Komitet Obrony Demokracji Wielkopolska


7 maja 2017, 22:07 Sylwetki kandydatów

Przesyłam Państwu wywiady, jakich Tamarze Olszewskiej udzielili kandydaci na Przewodniczącego oraz członków Zarządu Głównego.

Pozdrawiam

Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


7 maja 2017, 22:01 Wykład otwarty Andrzeja Celińskiego - 11.05

Latający Uniwersytet Demokracji zaprasza serdecznie na wykład otwarty Andrzeja Celińskiego „Co się dzieje z Polską? Perspektywa polityczna opozycji demokratycznej”, który odbędzie się w czwartek, 11 maja, o godz. 18:00, w sali konferencyjna na IV piętrze biurowca Delta, przy ul. Towarowej 35 w Poznaniu.

Będziemy mieli zaszczyt gościć w Poznaniu Andrzeja Celińskiego, działacza opozycji demokratycznej w czasach komunizmu, uczestnika wydarzeń marca 1968 r., członka KORu, animatora i organizatora Uniwersytetu Latającego KOR oraz Towarzystwa Kursów Naukowych. Członka pierwszej „Solidarności” - sekretarza Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ „Solidarność”, kierującego gabinetem Lecha Wałęsy. Internowanego w stanie wojennym. W latach 1983-89 współpracownika Lecha Wałęsy i środowiska ekspertów „Solidarności”. Uczestnika obrad Okrągłego Stołu. Po 1989 r. Andrzej Celiński był senatorem (przez 2 kadencje), a następnie posłem na Sejm do 2011 r., związanym z Unią Wolności, SLD, SDPL i Partią Demokratyczną oraz ministrem kultury w rządzie Leszka Millera.

Andrzej Celiński na pytane o treść swojego wykładu tak odpowiedział: „Od pokoju westfalskiego (1648) nie było tak przyjaznych Polsce i Polakom okoliczności zewnętrznych do ułożenia sobie własnego państwa wedle aspiracji, potrzeb i możliwości. A może nigdy nie było tak dobrych okoliczności i warunków. Mamy za sobą gdzieś około czterdziestu lat (licząc od dokumentu końcowego KBWE), które wykorzystaliśmy wzorowo, zaprzeczając złej legendzie o Polakach, że wszystko potrafią spieprzyć. Zarówno w czasie, kiedy niepodległość, suwerenność, wolność nie były jeszcze możliwe, jak i po 1989 r. Od kilku, może więcej niż kilku lat – polska państwowość (polityka) buksuje, nie dodaje krajowi wartości, jaką mogłaby dać. Gorzej. Wielka część społeczeństwa dała mandat polityce, która jest negacją tego, co dotychczas było tak bardzo korzystne. Pytanie: DLACZEGO?” Andrzej Celiński podejmie się próby określenia przyczyn takiego stanu rzeczy, sformułowania prognozy przyszłości oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie o warunki konieczne do wyrwania się z tej dramatycznej sytuacji.

Latający Uniwersytet Demokracji Komitet Obrony Demokracji Wielkopolska


2 maja 2017, 17:05 Obchody 3 maja w Poznaniu

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Wolnego Miasta Poznań na obchody Święta Konstytucji 3 Maja.

Obchodzić je będziemy wspólnie z Prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem jutro o godzinie 12.00 na placu Wolności w Poznaniu.

Organizatorem wydarzenia jest Prezydent Miasta Poznania.

Zbiórka KODerów o godzinie 11.30 pod schodami.

Zapraszamy wszystkich z biało - czerwonymi flagami.

Sławomir Majdański

Przewodniczący Zarządu Regionu

KOD Wielkopolska


29 kwietnia 2017, 20:28 Biało-czerwona majówka KOD

Biało - czerwona flaga stanowi podstawowy element naszej narodowej tożsamości. Biało - czerwone barwy to symbol, który od stuleci jednoczy wszystkich Polaków bez względu na ich poglądy i przekonania. Dlatego już od kilkunastu lat w dniu 2 maja obchodzimy święto państwowe - Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej.

KOD Wielkopolska będzie oczywiście aktywnie uczestniczyć w obchodach tego święta. 2 maja gorąco zapraszamy wszystkich do naszych dwóch Punktów Informacyjnych KOD, które pojawią się w Poznaniu:

 • przy ul. Półwiejskiej 19 oraz
 • Głogowskiej 59

w godzinach od 12 do 15. Dodatkowo od 12 do 14 pojawimy się także w Parku na Wyspie w Pile.

Będziemy rozdawać chorągiewki, materiały promocyjne oraz przyjmować deklaracje członkowskie. Spotkajmy się razem na biało - czerwonej majówce !

Pozdrawiam

Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska biuro.wlkp@ruchkod.pl tel. +48 797 207 200


27 kwietnia 2017, 0:36 Zgłaszanie kandydatów do władz krajowych KOD

Szanowni wielkopolscy zaKODowani, szanowne wielkopolskie zaKODowane,

dzisiaj odbyło się pierwsze spotkanie ZR, naszych delegatek i delegatów na zaplanowany na 27 i 28 maja Krajowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenia KOD z KOD-erkami i KOD-erami, głównie z Poznania.

Dalej szukamy najlepszych propozycji z WLKP, osób, które mogłyby reprezentować nasz region w organach statutowych: Zarządzie Głównym, Krajowej Komisji Rewizyjnej i Krajowym Sądzie Koleżeńskim. Niech będą to osoby mądre, kompetentne, zdolne do kompromisów i obdarzone Waszym zaufaniem.

Zgłaszajcie swoje propozycje! Prosimy o podanie imienia i nazwiska kandydata bądź kandydatki, organu, do którego miał(a)by kandydować wraz z merytorycznym uzasadnieniem. Oczywiście można zgłaszać samego lub samą siebie.

Zależy nam na tym, by nie wywoływać dyskusji o mocnych i słabych stronach potencjalnych kandydatów i kandydatek na FB. Tę debatę przenieśmy na spotkania twarzą w twarz.

O zgłoszenia prosimy zatem TYLKO na adres mailowy: propozycje@a-kod.pl.

Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam

Elżbieta Marszałek


25 kwietnia 2017, 13:27 Spotkanie delegatami na Krajowy Zjazd

UWAGA! UWAGA!

Szanowni Państwo,

pragnę poinformować, iż spotkanie ZR, delegatów z członkami Stowarzyszenia KOD Wielkopolska odbędzie się jutro, w środę, 26 kwietnia, o godzinie 18:00 w Hotelu Dorian, ul. Wyspiańskiego 29 Poznań

Pozdrawiam

Joanna Darecka Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji
Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


19 kwietnia 2017, 14:49 Wykład otwarty LUD - prof. S. Obirek - 24.04

Latający Uniwersytet Demokracji

zaprasza na wykład otwarty

prof. dra hab. Stanisława Obirka „Próba kontaktu. Religia w przestrzeni publicznej”

który odbędzie się w poniedziałek, 24 kwietnia, o godz. 17:00, w sali konferencyjnej na 4 piętrze biurowca Delta, przy ul. Towarowej 35 w Poznaniu.

Wykładowca przypomni cztery udane próby nawiązania debaty publicznej przez osoby o różnych światopoglądach - przez reprezentantów myśli świeckiej i religijnej - oraz zastanowi się nad przyczynami słabej obecności tych kontaktów w polskiej przestrzeni publicznej.

Prof. dr hab. Stanisław Obirek jest teologiem, historykiem i antropologiem kultury, wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się kwestią miejsca religii we współczesnej kulturze, dialogiem międzyreligijnym, konsekwencjami Holocaustu i możliwościami przezwyciężenia konfliktów religijnych, cywilizacyjnych i kulturowych. Należał do Zakonu Jezuitów. Był rektorem Kolegium Księży Jezuitów w Krakowie, wykładał na uniwersytecie jezuickim College of the Holy Cross w Worcester i na Uniwersytecie Łódzkim. Był założycielem Centrum Kultury i Dialogu przy Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” – którego celem było kultywowanie dialogu z innymi religiami i z niewierzącymi. W swoich wypowiedziach i publikacjach wielokrotnie krytykował Kościół rzymskokatolicki, w tym także pontyfikat Jana Pawła II, co powodowało konflikty z przełożonymi w Zakonie. W 2005 r. opuścił stan kapłański.

Serdecznie zapraszamy

Latający Uniwersytet Demokracji

Komitet Obrony Demokracji Wielkopolska


19 kwietnia 2017, 14:49 Wyjazd na manifestację 6 maja - zgłoszenia

Post Sławomira Majdańskiego:

No to jedziemy!!!

Już 06 maja wielki marsz połączonych sił opozycji w stolicy. Zaczynamy o godzinie 13.00 pod hasłem Marsz Wolności.

Wyjazd z Poznania planujemy zatem *ok. 7.30 spod Starego ZOO w Poznaniu (ul. Zwierzyniecka)*. Na tę chwilę nie określę kosztu przejazdu, ale nie powinien on przekroczyć 60zł/osoba. Im nas tego dnia będzie więcej, tym lepiej, dlatego zapisujecie się, proszę. Ja jadę!!! :-)

Zainteresowanych wyjazdem proszę o zgłaszanie się do mnie mailowo: kodwlkp.pozafb@gmail.com

Pozdrawiam

Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


19 kwietnia 2017, 14:49 Spotkanie z K. Łozińskim w biurze KOD

W czwartek, 20 kwietnia, w godz. 15-17, w biurze KOD Wielkopolska przy ul. Zamkowej 7A/2 w Poznaniu odbędzie się spotkanie KODerów z udziałem Krzysztofa Łozińskiego.

Serdecznie zapraszamy!

Pozdrawiam

Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


19 kwietnia 2017, 3:22 20.04 - pikieta w obronie niezależnych sądów

W dniu 20.04, o godz. 12:15, pod sądem, przy al. Marcinkowskiego 32 odbędzie się pikieta w obronie niezależnych sądów - "Wolne sądy w demokratycznej Polsce".

Zapraszamy do udziału w proteście.

Wydarzenie fb: https://www.facebook.com/events/1790970021221613/

Zachęcamy do przeczytania artykułu Krzysztofa Łozińskiego: https://www.ruchkod.pl/zamach-na-sady-zamach-na-wszystkich/

Pozdrawiam

Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


18 kwietnia 2017, 1:11 Sadzimy drzewa w Poznaniu - w sobotę, 22.04

W dniu 22 kwietnia, w godz. 9-15, w kontrze do ustawy Szyszki, Poznaniacy posadzą setki drzew. Zapraszamy do udziału we wspólnej akcji, w którą angażują się także KODerzy.

Spotykamy się o godz. 9:00 na ul. Ptasiej.

Łopaty mile widziane.
Zachęcamy do udziału całe rodziny, niech dzieci uczą się właściwych zachowań.

Wydarzenie fb: https://www.facebook.com/events/428258464205358/

Organizator: Łukasz Kaczmarek.

Pozdrawiam

Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


13 kwietnia 2017, 20:11 Komunikat delegatów KOD Wielkopolska na Krajowy Zjazd KOD

Szanowni Państwo,

11 kwietnia obyło się spotkanie Zarządu Regionu KOD WLKP z delegatami i delegatkami na Krajowy Zjazd Delegatów naszego Stowarzyszenia zaplanowany na 27 i 28 maja.

Jesteśmy przekonani, że jako silny i stabilny region powinniśmy zatroszczyć się o obecność naszych przedstawicieli w organach statutowych: Zarządzie Głównym, Krajowej Komisji Rewizyjnej i Krajowym Sądzie Koleżeńskim. Zachęcamy do zgłaszania kandydatów i kandydatek: można zaproponować swoją osobę lub kogoś innego, nawet - na razie - nie pytając o zgodę na ewentualne kandydowanie. Niech będą to osoby mądre, kompetentne, zdolne do kompromisów i obdarzone Waszym zaufaniem.

Zależy nam na tym, by procedura wyboru naszych kandydatów i kandydatek była jak najbardziej transparentna i by wzięło w niej udział jak najwięcej KOD-erów i KOD-erek.

Na zaplanowanym jeszcze w kwietniu otwartym spotkaniu moglibyśmy już dyskutować z konkretnymi osobami.

Uzgodniliśmy, że będę naszą wspólną "skrzynką kontaktową". Proszę o przesyłanie Waszych propozycji na mój adres mailowy: elzbieta.marszalek@me.com lub na priv na FB.

W imieniu delegatów
Elżbieta Marszałek


9 kwietnia 2017, 20:11 12 kwietnia wykład otwarty LUD o polityce historycznej

W dniu 12 kwietnia, o godz. 18:00, w sali konferencyjnej na 4 piętrze biurowca Delta, przy ul. Towarowej 35 w Poznaniu w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji odbędzie się wykład otwarty „Czy polityka historyczna mieści się w koncepcji demokratycznego państwa prawa?”.

Na przykładzie analizy konfliktu polityki historycznej Polski, Ukrainy i Rosji - szczególnie sporu o Stepana Banderę - Wiesław Romanowski, dziennikarz, pisarz i dyplomata, spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy polityka historyczna mieści się w koncepcji demokratycznego państwa prawa. Redaktor Wiesław Romanowski to autor książek: "Bandera ikona Putina", (Warszawa 2017), "Bandera terrorysta z Galicji" (Warszawa 2013), "Ukraina Przystanek Wolność"( Kraków 2007) oraz wielu filmów dokumentalnych, m.in.: " Znak pokoju" (TVP 1995) - biograficznego filmu o Andrzeju Drawiczu, "Feliks znaczy szczęśliwy" (TVP 2009) - biograficznego filmu o Feliksie Dzierżyńskim. Wiesław Romanowski to także dyplomata, korespondent zagraniczny TVP w Kijowie (1999-2006), działacz pierwszej "Solidarności", internowany w stanie wojennym, z wykształcenia socjolog, studiował na UAM w Poznaniu i Uniwersytecie Warszawskim, publikuje w "Polityce" i "Gazecie Prawnej". Na wykładzie będzie można nabyć jego najnowszą książkę "Bandera ikona Putina".

Zapraszamy serdecznie!
Latający Uniwersytet Demokracji
Komitet Obrony Demokracji Wielkopolska


6 kwietnia 2017, 22:45 Wykład LUD 12 kwietnia

Zapraszamy serdecznie na kolejny wykład Latającego Uniwersytetu Demokracji. Wiesław Romanowski, dziennikarz, pisarz i dyplomata, wygłosi wykład:
"Czy polityka historyczna mieści się w koncepcji demokratycznego państwa prawa?"

12 kwietnia, godz. 18:00, sala konferencyjna biurowca Delta, ul. Towarowa 35 w Poznaniu.


Informacje można znaleźć na stronie:
https://wlkp.ruchkod.pl/wp/zaproszenie-na-wyklad-otwarty-wieslawa-romanowskiego-czy-polityka-historyczna-miesci-sie-w-koncepcji-demokratycznego-panstwa-prawa/

lub w wydarzeniu fb:
https://www.facebook.com/events/1841386389461261/

Pozdrawiam

Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


5 kwietnia 2017, 23:32 Dyżur Bezpłatnej Pomocy Prawnej KOD

W kolejny czwartek czas na kolejny dyżur w ramach akcji BEZPŁATNA POMOC PRAWNA KOD!

Na Wasze wizyty w biurze na Zamkowej, telefony lub maile będzie czekać adwokat Wojciech Bąkowski, tel. 505 106 582, mail: Wojciech.Bakowski@wokiss.pl

Zapraszamy !

Pozdrawiam

Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


5 kwietnia 2017, 21:16 W czwartek Kawiarenka KOD

Zapraszamy do Kawiarenki KOD, jak zwykle w czwartek, 6.04, o godz. 18:00, w EMPiKu, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Tematy Kawiarenki:

 1. granice transparentności
 2. delegat - samodzielny uczestnik, czy reprezentant środowiska ?
 3. wolne głosy

Pozdrawiam

Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


4 kwietnia 2017, 23:32 Wyjazd do Warszawy 10 kwietnia

Organizowany jest wyjazd do Warszawy 10 kwietnia. Jeśli ktoś jest zainteresowany wyjazdem, proszę o wiadomość na maila.

Informacja od Genowefy Nowak, organizatorki wyjazdu: Odpowiadając na sugestie w sprawie uczestnictwa w "uroczystościach państwowych" oznaczonych datą "10 kwiecień" - jest pytanie, czy chcecie jechać w tym dniu do W-wy zorganizowanym transportem? Proszę wpisywać się na listę.

Ratusz warszawski odmówił Obywatelom RP organizacji zgromadzenia 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu. "Obywatele RP zdecydowali, że zrezygnują z osobnej manifestacji, a zamiast niej włączą się w uroczystość organizowaną przez państwo". https://oko.press/obywatele-rp-10-kwietnia-seans-nienawisci-kaczynskiego-wyciagniemy-gwizdki/

Pozdrawiam

Joanna Darecka
Pełnomocnik ds. członkowskich Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolska tel. +48 797 207 200 kodwlkp.pozafb@gmail.com


Komunikaty starsze (sprzed 1 kwietnia 2017)